22 Mayıs 2015 Cuma

Düşük İğnesi

Sponsorlu Bağlantılar:

DÜŞÜK İĞNELERİ

Henüz yeni başlamış olan bir gebeliğin ilaçlar yardımıyla sonlandırılıp sonlandırılamayacağı bir çok gebe tarafından öğrenilmek istenen  ve sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir­­.

Düşük yapmak amacı ­ile ilaç kullanılışı II­. Dünya savaşı yılların­da da gündemdeydi­. Aynı şekil­de nüfusu kalabalık olan ve bir­takım geli­şen  ülkelerde, (Hindistan, Çin vb­.) bu çe­şit ilaçların geliştirilmesine çalışılmaktaydı­. Günümüzde de giderek daha fazla popülarite kazanması­nın nedeni, tıpta genel tedavi unsurlarında giderek daha az cerrahi teşebbüs kullanma eğilimi ile bağlantılıdır­­.  RU-486 olarak isimlendiri­len  bir ilaç, başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde kullanılan tablet biçimin­de bir ilaç ve gebeliğin en  erken  zamanların­da etki edip gebeliğin sonlanmasını sağlıyor­. RU* 486 veya başka ismiy­le mifepriston gebeliğin en  erken  aşamasına etki edip meydana gelen  embriyonun rahim içinde yerleşmesi­ni önlüyor­.

Amerika'da kısa bir müddet önce kullanılışı onaylanan RU-486 ilacı, ülkemizde henüz Sağlık Bakanlığı onayı almadı­. Belki yakın gelecekte yurdumuz­da da kürtaj olmayı seçen  kadınlar için alternatif bir metod olarak RU-486 kullanılabilecek­.

Şu an için gebeliğin sonlandırılışı ülkemizde yasal olarak 10­. gebelik haftasına kadar ve kürtaj yolu i­le gerçekleşiyor­.

Halk arasın­da "düşük iğnesi" ya da "adet getirici iğne" olarak bilinmekte olan ilaçlar, esasın­da oldukça yanlış kullanılmakta ve suistimal edi­lir­­.

Bu çe­şit iğneler gebe olmayan bir kadına uygulandığı zaman gerçekten  de birçoğu kez kısa bir müddet sonra adetin başlayacağını sağlaya­bilirler­. Lakin bu uygulama iki yön­den  hatalı­. Birincisi bu ilaç düşük iğnesi olmaz; yani gebeliğin düşmesine sebep olmaz ve istenmeyen  bir gebeliğin devam etmesine yol açar­. İkinci hata ise, adet gecikme­si mutlak suretle jinekolojik muayene gerektirmiş olan bir haldir­­. Bun­dan dolayı bu ilacı kullanma dan evvel bir kadın-doğum uzmanına danışılması gerekir­­.

İlgili aramalar: düşük iğnesi nedir, düşük iğnesi var mı, düşük ilacı var mı, ru-486 nerede satılır