3 Mayıs 2015 Pazar

Hamilelikte Soğuk Algınlığı ve Grip

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Kadınların birçoğu dokuz aylık gebelik süreci boyunca hiç değilse bir kez soğuk algınlığına ya da gribe yakalanmaktadır. Çok huzursuz­luk verici olsa bile böyle hafif bir hastalık hamileliğinizi etkilemez­­. Fakat bu hastalıklar karşısında kullanmaya alışkın olduğumuz soğuk algınlığı tabletleri ve antihistaminik etkili ilaçlar hamileliğinizi etkileyebilir­­. Bu bakımdan hekim denetimi olmadan ne bunları ne de aspirin ya da aşırı dozda Vitamin C alın­. Zira böyle bir durumda hangi tedavi­nin hamilelikte uygun olacağını ve si­zin durumunuzda en  iyi netice­si vereceğini, fakat hekiminiz söyleyebilir­­. Tabii bunların hiçbiri soğuk algınlığınızı geçirmez ama bazı belirtileri­ni hafifletebilir­­. Bu ilaçların herhangi birin­den  birkaç doz aldıysanız hemen  paniğe kapılmayın­. Büyük ihtimalle zarar görmemişsinizdir­­. Fakat yinede endişeniz var ­ise doktorunuza danışın­. Neyse ki en  iyi soğuk algınlığı ve grip ilaçları­nın bazısı siz ve bebeğiniz için en  güvenilir ilaçlardır:

Soğuk algınlığını rahatsızlığınızı, can sıkıcı bir bronşite veya ikinci bir bulaşıcı hastalığa yol açmadan başın­dan önleyin­. İlk aksırığınızda yatağa girin veya birazcık daha dinlenmenizi sağlayacak planlar yapın­.

Yatarken  ya da uyurken  nefes almayı basitleştir­mek amacıyla başınızı hafif olarak yüksek tutun­.

Soğuk algınlığı süresince aç kalmanız ne hastalığınız için ne de bebeğiniz için yarar sağlar­. Bun­dan ötürü gerekirse kendinizi zorlayın ve iştahınız olsun olmasın Dengeli Beslenme Diyeti­ni sürdürün­. Her gün turunçgillerden  bir miktar yiyin ama tavsiye olmadan Vitamin C takviyesin­den  kaçı­nın (gebeliğiniz için verilen  reçetenin dışında)­. Bol miktar­da sıvı alın­. Yüksek ateş, aksırıklar ve devamlı akan bir burnunuz olacağı için bu durum vücudunuzda sıvı kaybına neden  o­lur­. Yatağını­zın yanın­da bir termos dolusu sıcak greyfurt suyu ya da portakal şurubu (1 litre sıcak suya 01­.Şub fincan dondurulmuş, şekersiz meyve suyu) bulundurun ve bunlar­dan hiç olmazsa saatte bir, 1 fincan için­. Bununla birlik­te Musevi Penisili­ni de denilen  tavuk suyu ile yapılmış çorbayı da deneyin­. Tıbbi incelemeler tavuk çorbası­nın yalnız­ca kaybolan sıvıları yerine koymakla kalmayıp soğuk algınlığı çekenleri rahatlattığı­nı da ortaya koymuştur­.

Ya bir nemlendirici ile veya burnunuzun içerisi­ne atomizör yardımıyla sokacak olduğunuz tuzlu suy­la burun kanallarını­zın rutubetli kalmasını sağlayın­.

Boğazınız ağrıyor ya da tırmalanıyorsa veya öksürükten  şikayetçiyseniz, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekle­yip gargara yapın­.

Ateşinizi doğal yollar­dan düşürün­. Soğuk su ile duş alın veya banyo yapın ya da ılık süngerle silinin, soğuk içecekler için ve yatakta hafif şeyler giyin­. Eğer ateşiniz 39 derece veya üstündeyse derhal hekim çağırın­.

Bilindiği üzere bağışıklık sistemi, bedene yabancı dokulara tepki göstererek onları zararsız hale getirir­­. Bebek de vücut için yabancı bir dokudur, onun zarar görmesi­ni engellemek amacı ile bağışıklık sistemi birazcık yavaşlar­. Ne yazık ki bu sebepten  ötürü de gebelik esnasın­da yakalanılan soğuk algınlıkları daha uzun sürmektedir­­. Eğer soğuk algınlığı ya da grip yemek yemenize veya uyumanıza mani olacak kadar ciddiyse, sarımsı, yeşile çalan balgam çıkarıyorsanız ve şikayetçiyseniz, 1 haftadan fazla sürecek olursa doktorunuza haber verin­. Bununla birlik­te gebeliğin son 3 ayı içinde gribe yakalanıp yatağa düşerseniz doktorunuza haber verin­. Zira bu süreçte grip çok şiddetli rahatsızlıklara neden  olur, prematüre doğuma sebep ola­bilir­­. Hem si­zin hem de bebeğini­zin güvenliği yönün­den  fakat reçeteyle alınabilen  ilaçlar gerekebilmekte­dir­­.

Hekim çağırmayı ihmal etmeyin ve hamilelikte bütün ilaçlar zararlıdır diye duyduğunuz için, ki olmaz, hekiminizin vermiş olduğu ilaçları almayı ihmal etmeyin­.

İlgili aramalar: hamilelikte soğuk algınlığı, hamilelikte grip, gebelikte grip bebeğe zarar verir mi, hamilelikte gribe yakalandığında bebeğe geçer mi, gebelikte soğuk algınlığı