30 Nisan 2015 Perşembe

Servikal Serklaj

Sponsorlu Bağlantılar:

Servikal serklaj nedir?

Servikal serklaj gebelik sırasın­da serviksin kapalı kalma­sı için uygulanmakta olan cerrahi bir tekniktir­­. Serviks, anne rahmi­nin en  alt bölümü olup, vajinaya açılan bölümdür­. Normal hamilelik sırasın­da hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır­­.

Servikal serklaj ne zaman uygulanmakta­dır?

Servikal serklaj düşükleri ve doğum için yetersizlik gösteren  serviksler­de meydana gelen  erken  doğum eylemi­ni engellemek amacı ­ile kullanılır­­.Burada yetersizlikten  kastedilen, serviksin gebelik sırasın­da doğum sancıları oluşmadan, vaktin­den  çok önce açılışı halidir­­. Serviks etrafını dikmek kapalı kalmasına yardım edip bebeğin gelişimine de imkan tanır­­. Bu yöntem, geçmişinde gebeliğin son üç aylık süreci boyunca düşük öykü­sü bulunanlarda da kullanıla­bilir­­.

Şahsın eğer gebeliği­nin 2­.üç aylık süreci boyunca düşüğü varsa, serklaj 2­.dönemin hemen  başlangıcın­da uygulana­bilir­­.

Yetersiz serviksi bulunanlar için başka bir tedavi metodu gebeliğin son bir kaç ayın­da yapılacak yatak istirahatıdır­­.

Servikal serklaj öncesi hasta ne yapmalıdır?

İşlem genel anestezi altın­da uyutularak yapılacaksa, bir gece önce­leri çorba ya da salatadan meydana gelen  hafif bir yemek yiyin­. Operasyon­dan evvelki gün gece yarısın­dan sonra hiç bir şey yemeyin ve içmeyin­. Çay, kahve hat­ta su bile içmeyin­.

Servikal serklaj işlemi esnasın­da neler yapılır?

Size yapılmakta olan anestezi tekniğine bağlı bir şekil­de uyutula­bilir ya da yalnız­ca belinizden  aşağısı uyuşturulur­. Sonrasın­da serviksin etrafı dayanık­lı bir şekil­de dikilir­­. Bir sonrasındaki adımda dikiş sıkıştırılarak serviksin sağlam bir şekil­de kapalı kalma­sı el­de edilebi­lir­­.

Servikal serklaj işlemin­den  sonra neler ola­bilirı

Bir kaç saatliğine ya da bir geceliğine hastanede kalarak vaktin den  evvel gelen  doğum sancıları için göz önünde tutulursunuz­.

Yapılan işlemin vaktinden  evvel doğum eylemi­ni başlatma şanssızlığını azaltmak amaç­lı ilaç verile­bilir­­.

Hasta bir daha ne zaman cinsel münasebete girebileceği­ni doktoruna sorar­.

Serklaj dikişi ne kadar süre kalır?

Dikiş genel olarak gebeliğin 37­. haftasın­da alınmaktadır­­.  Dikiş alınmadığı hal­de doğum sancısı başlar ya da suyunuz gelirse derhal doktorunuzu arayın­.

Servikal serklaj işlemi­nin faydaları­ nelerdir?

Düşükleri ve yetersiz serviksin neden  olduğu zamanın dan evvel gelen  doğum eylemi­ni önler­.İşlemin başarı oranı %85* 90 dolayındadır­­.  Bun­dan sonrasındaki her doğumunuzda da bu işlem uygulanır­­.

Servikal serklaj işlemi­nin riskli durumları nelerdir?

İşlem için genel anestezi altın­da uyutulmanı­zın bazı riskli durumları bulunur­.Uyutulmak zorun­da iseniz bunun riskleri­nin baştan doktorunuzla konuşun fakat genel­de bu işlem belden  aşağını­zın uyuşturulma­sı suretiyle yapılmakta­dır­­.Bu işlem erken  doğum eylemine sebep ola­bilir­­.

Servikste enfeksiyon oluşa­bilir­­.Sonuçta ateş, üşüme, kramplar ve vajinadan pis koklu akıntıların gelme­si görüle­bilmektedir­­.

Serviksiniz dikişli iken  doğum sancılarınız başlar ise meydana gelen  kasılmalar serviksi aça­bilir­­.Vaktin den  evvel doğum eylemi esnasında, öncesin­den  dikişlerin alınma­sı önemlidir­­. Bu genel olarak anestezi olmadan yapılmakta­dır­­.

Bahsedilen  bu olabilecek zararlı durumların görülebilme ihtimali azdır­­.

Ne zaman doktorumu aramam gerekir?

Doğum sancıları başladığında.
38­.5 derecenin üzerinde  yüksek ateşiniz ve titremeniz olursa.
Karnın aşağı tarafı ya da sırtınızda ağrılar var ve doğum sancısı gibi devam ediyor ise.
Vajinadan pis koklu akıntı geliyor ise.
Doktorunuzun size söylediği miktar­dan fazlaca miktar­da vajinadan kan geldiği zaman.
Gebelik zarları­nın yırtılışı ile suyunuz geldiğinde.

İlgili aramalar: servikal serklaj nedir, serklaj ne demek, rahim ağzına dişi konması, rahim ağzına dikiş atılması