13 Nisan 2015 Pazartesi

Hamilelikte Ateş Yüksekliği

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Ateş Yüksekliği

Gebelikte yüksek ateş durumunun tıbbi adı hipertermidir­­. Bu durum, vücut ısısı­nın normal değerlerin üzerine çıkı­şını ifade eder­. Vücut ısısı normal değerleri 36* 37 derece arasın­da seyreder­. 37 derecenin üzeri hal­ler ise yüksek ateş olarak kabul edi­lir­­. Vücut­ta meydana gelen  normal olmayan bir durumun ilk belirtisidir ateşin yükselmesi­. Bu belirti vücudun defans mekanizmaları­nın harekete geçtiği­ni bize bildirir­­. Normal vücut ısısı hamileler­de hamile olmayanlarla aynıdır­­.  Aradaki fark, yüksek hormon düzeyleri ve vücut direncindeki düşüklük sebebiyle ile hamilelikte yüksek ateşin daha ba­sit ortaya çıkı­şı, tesirleri­nin de çok mü­him oluşudur­.

Gebelikte yüksek ateşin sebep­leri

Gebelikte ateş yüksekliği 2 gruba ayrılarak incelenir:

1­. Enfeksiyon sebebiyle meydana gelen  yüksek ateş: Gebelikte en  çok görülmekte olan enfeksiyonlar, akut üst solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonlarıdır­­.

2­. Enfeksiyon dışı ne­denlerle meydana gelen  yüksek ateş: Yüksek ısıya uzun süre maruz kalmak (güneş çarpma­sı , hamam, sauna gibi), gıda zehirlenmeleri ve alerjik tepkime­ler enfeksiyon dışı ne­denlerle meydana gelen  yüksek ateş grubun­da sayıla­bilir­­.

Gebelikte yüksek ateşin zararları

Gebelikteki yüksek ateşin negatif tesirleri, ateş oluştuğundaki hamilelik yaşı, ateşin yükseklik derecesi ve süresi ile ilgilidir­­. Genel­de 39­.derecenin üstün­de yüksek ateşin zararlı tesirleri­nin oluştu­ğu bili­nir­­.

1­. Gebeliğin İlk 3 Ayındaki Zararlı Etkiler: İlk üç ay yüksek ateşin hamilelikte en  tehlikeli olduğu ve en  çok zarar meydana getir­diği dönemdir­­. Bu süreçte bebeğin organ oluşumları devam etmekte olduğu için ateşin negatif tesirleri fazladır­­. 

Başlıca negatif etkiler:
* Zeka geriliği
* Düşük riski­nin artması
* Nöral tüp defektleri denilen  sinir sistemi oluşum kusurları: Sinir sistemi oluşumu 3 ila 8 haftalar arasın­da tamamlanır­­. Bu süre içerisinde yüksek ateşe maruz kalan gebeler­de sinir sistemi­nin açık kalma­sı ve santral sinir sistemi kusurları 3 kat daha çok meydana gelmektedir­­.
* Göz, damak veçene anomalileri
* Kalp kapak anomalileri, sol kalbin gelişim geriliği
* Baş gelişim anomalileri (mikrosefali, makrosefali)
* Kol ve bacaklardaki anomaliler

2­. İkinci 3 Aydaki Zararlı Etkiler: Bu dönem yüksek ateşin en  az zarar vermiş olduğu gebelik sürecidir­­. Asgari sayıda erken  doğum ve su kesesi erken  açılışı rapor edilmiştir­­.

3­. Son 3 Aydaki Zararlı Etkiler: Son 3 aylık süreçte yüksek ateşin en  fazla sebep olduğu sorun su kesesi erken  açılışı ve bir­takım enfeksiyonların yol açtığı Korioamnionitis denilen  amnion suyunun iltihaplanma­sı halidir­­. Bu durum hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit etmekte olan oldukça ciddi bir rahatsızlıktır­­. Yüksek ateş doğum ağrıları­nın erken  başlamasına da neden  ola­bilir­­.

Gebelikte yüksek ateşin tedavisi

Gebelikteki yüksek ateşin tedavisindeki birincil gaye ateşin düşürülüşü ile beraber ateşe sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır­­.  Ateş sebe­bi enfeksiyon ise bakteriyolojik çalışmalarla etken  mikroorganizma tespit edilip gebeliğe zararsız antibiyotikler yardımı i­le enfeksiyon tedavi edilmektedir­­.

Ilık suyla yapılan duşlar, soğuk kompresler ve ateş dindirici ilaçlar ateşin düşürülmesi amacıyla kullanıla­bilir­­. Ateşin sebe­bi enfeksiyon dışı etkenler ise bunlar­dan uzaklaşmak yeter­. Örneğin; sıcak ortamlar­dan uzaklaşmak, alerjik yiyecekleri tüketmemek­.­.­.

Gebelikte yüksek ateşten  nasıl korunulurı

Gebelikte yüksek ateşten  korunma tedbirleri­nin başın­da hamilelerin enfeksiyon riski olmasın­dan uzak kalmaları gelmektedir­­. Hasta olan ortamlara bilhassa girmemeleri, kalabalık yerler­de maske takmaları yararlı olabilmekte­dir­­.

Vücut direnci­ni artırmak amacıyla gebelerin dengeli beslenmeleri, gerekirse vitamin kullanmaları oldukça önemlidir­­. Bununla birlik­te sıcak hamam, sauna, sıcak küvette banyo gibi ortamlar­dan gebe kadınların uzak durmaları ve güneşte çok kalmamaları gerekiyor­. Sıcak günler­de ve ortamlar­da gebeler çok su içmelidirler­.

İlgili aramalar: hamilelikte ateş yüksekliği neden olur, gebelikte ateş neden yükselir, hamilelikte ateşin yükselmesi, gebelik sırasında ateş basması