20 Nisan 2015 Pazartesi

Hamilelikte Popodan Kan Gelmesi

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Popodan Kan Gelmesi

Kanama, doğum kanalınıza bu kadar yakın bir bölgeden  geliyorsa, hamilelikte korkutucu bir belirtidir­­. Ne var ki vajinal kanamanın aksine, makattan kan gelme­si gebeliğinizi tehdit etmekte olan bir durum olmaz­. Gebelikte bunun sebe­bi genel­de dış ve daha az olarak iç basurdur­. Makattaki toplardamarlar­da varis olma­sı manasın­da olan basur, bütün gebe kadınların %20 ila %50'sinde ortaya çıkmakta­dır­­.  Bu süreçte bacaktaki damarlar varisleşmeye nasıl daha yatkınsa, makattaki damarlar da daha meyillidir­­. Nedeni i­se genel­de kabızlıktır, veya kabızlık mevcut olan sorunu alevlendirir­­.

Basur kanamanın yanı sıra kaşıntı ve ağrıya da neden  ola­bilir­­. Makattan kan gelmesi­nin başka bir sebe­bi de makat­ta kabızlığa bağlı çatlaklardır (fissur), bunlar basurlarla beraber ya da yalnız başına buluna­bilir­­. Çatlaklar genel olarak çok acı vermekte­dir­­.

Kendi kendinize basur tanısı koymaya kalkışmayın­. Makattan kan gelme­si bazı zamanlar ciddi bir hastalığa işaret eder ve daima bir hekim tarafı ile değerlendirilmelidir­­. Eğer basur ve/veya çatlak varsa, tedavide en  mü­him rol size düşmektedir­­. İyi bir bakım yapılır ise genel olarak daha radikal tıbbi tedavilere gerek kalmaz:

Kabızlıktan kaçının­. Gebelikte ille de kabızlık olma­sı gerekmez­. (Baştan kabızlığın önlenme­si basuru önlemenin mükemmel bir yoludur­.)

Makattaki damarlara aşırı basınç olmasını engellemek amacı ile sırtüstü değil, yan yatın; uzun süre ayakta durmaktan ya da oturmaktan da kaçının, bunlar da makattaki damarlara basınç yapa­bilir­­.

Ikınmayın­. Alafranga tuvalete oturduğunuzda ayaklarını­zın altına bir tabure koymak bağırsaklarını­zın boşalmasını kolaylaştıra­bilir­­.

Kegel egzersizlerini düzenli bir şekilde yapın. Bu egzersizler, makat bölgesindeki dolaşımı düzenler­.

Her gün iki kez ılık oturma banyosu yapın­.

Basurlara buz ya da ılık çay kompresleri (hangisi daha rahatlatıcıysa) uygula­yınız­.

Sadece gebe olduğunuzu bilen  bir doktorun vermiş olduğu merhem, fitil, müshil ya da yumuşatıcıları kullanı­nız­. Madeni yağları içmeyin­.

Perineyi (vajinadan makata kadar olan bölge) titizlikle temizleyin­. Bu alanı her dışkılamadan sonra ön­den  arkaya doğru ılık su ile yıkayın­. Sadece beyaz tuvalet kağıdı kullanı­nız­.

Günde birkaç kez bir yanınıza uzanın­. Bu durumda okuyun, TV seyredin, eşinizle konuşurken  de böyle uzanın­.

İyi bir bakımla basurların süregenleşme­si engellenebilir­­. Bilhassa ıkınma evresi uzun olduğun­da doğum basurları daha da azdıra­bilir­­. Lakin söz edilen  önlemleri uygulamaya devam ederseniz genel olarak doğumdan kısa süre sonra basur yok olmakta­dır­­.

İlgili aramalar: hamilelikte popodan kan gelmesi, gebelikte makattan kan gelmesi, hamilelikte makattan kan gelişi