5 Nisan 2015 Pazar

Hodgkin Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar:

Hodgkin Hastalığı Nedir?

Bağışıklık sistemi­nin mü­him bir parçası da lenf sistemidir­­. Hastalık anın­da veya vücut bir enfeksiyon kaptığın­da lenf sistemi vücudun defans direnci­ni arttırır ve savaşmaya destek olmakta­dır­­.  Bu sisteme ait lenf damarları denilen  damarlar vardır ve içinde lenf sıvısı taşımakta­dır­­.  Bu damarlar aynı kan damarları gibidir fakat taşımış olduğu sıvı renksiz olmakta­dır­­.  Bu sıvının içinde (lenf sıvısı) lenfosit hücreleri bulunmaktadır­­.  Bu hücreler enfeksiyonlara karşı savaşır ve vücudu korur­.

Bunun hari­cinde bu sistemde lenf bezleri denilen  oluşumlar mevcuttur­. Bu bezler; boyunda, göğüste, karında, kol altın­da ve mide gibi yapılar­da bulunmaktadır­­.  Dalak, timus, kemik iliği ve bademcikler lenf sistemi­nin bölümleridir­­.

Hodgkin hastalığı bir kanser tipidir­­. Normal­de hücreler belli bir düzende ve kontrol altında, gerektiği zaman bölünürler­. Bu şekil­de vücut dengesi ve sağlıklı olmakta­dır­­.  Kanser anın­da ise bölünmeye gereksinim duyulmadığı hal­de hücreler bölünmeye devam eder­. Bölünen  yer­de hücre miktarı artar ve bir doku parçası olmakta­dır­­.  Buna tümör denilir­­. Her tümör kötü karakter­de olmaz­. İyi huylu denilen  tümörler de bulunmaktadır­­.  Hodgkin hastalığın­da bu tümörler kötü huyludurlar­. Ortaya çıktıkları dokudan sonra yayılma yatkınlığındadırlar­. Bir tek lenf bezinde veya birkaçın­da görüldükten  sonra başka bölgeler­de de görüle­bilmektedir­­. Hat­ta bütün bedene yayıla­bilir­­.

İlgili aramalar: hodgkin hastalığı nedir, hodgkin hastalığı nasıl olur, hodkin hastalığı ne demek