20 Nisan 2015 Pazartesi

Hamilelikte Ne Tür İlaçlar Kullanılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Ne Tür İlaçlar Kullanılabilir?

İster reçeteli ister reçetesiz olsun, hiç bir ilaç kişi­lerin %100’ü için her zaman %100 güvenilir olmaz ve gebeyken  her ilaç aldığınızda iki kişiyi riske attığınızı ve bunların biri­nin pek ba­sit incinir olduğunu unutmayın­. Bazı ilaçların bilhassa geli­şen  bebek için tehlikeli olduğu gösterilmiştir ama pek çok ilaç da gebelik boyunca korkusuzca kullanıla­bilir­­. Öyle hal­ler vardır ki ilaçlar yaşam ve/veya sağlık amaç­lı mutlak suretle gereklidir ve kullanı­mı gerekir­­. Gebelik esnasın­da belli bir ilacı beli bir zaman­da ala­rak almamanız, ilacın taşımış olduğu riskli durumları ve sağlayacağı yararları tartarak si­zin ve hekimini­zin beraber karar vermeniz lazım olan bir şeydir­­. Kural şudur: ilacı yalnız­ca hekim öneri­siyle ve mutlak suretle gerekli olduğu zaman alın­.

Belirli bir durumda hangi ilacı alabileceğiniz, hamilelikte güvenilir ilaçlar hususun­da el­de edecek olduğunuz en  yeni bilgiye bağlıdır­­.  Güvenilir, büyük olasılıkla güvenilir, büyük olasılıkla güvenilmez ve katiyyen  güvenilmez şeklindeki ölçütler yardımcı ola­bilir ama bunların birçoğu kullanıldığı zaman bile eskimiştir ve güvenilir olmazler­. Prospektüslerin ve etiketlerin kullanılışı sınırlıdır, fakat ürün güvenilir olsa bile hekim tavsiyesi olmadan hamilelikte kullanmamanız için sizi uyaracaktır­­. Si­zin için en  iyi bilgi kaynağı bu konu ile ilgi­li bilgisi olan bir hekim (her hekim hamilelikte güvenilir ilaç kullanımıy­la alakalı olmaz) olacaktır­­.

Reçete dışı ilacın hamilelikte kullanımı­nın güvenilir olduğu için eminseniz, bebeğinize bir şekil­de zarar verir düşüncesiyle almakta tereddüt etmeyin­. Zarar vermeyecektir, ama tedaviyi geciktirmek zarar verebilir­­.

Gebelik süresince herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse yararını arttırmak ve riski­ni azaltmak amaç­lı şu sırayı izleyin:

Hekiminizle görüşerek ilacı en  küçük dozlar­da olanaklı mertebe kısa süreli kullanı­nız­.

İlacı size en  yararlı olacağı zaman alın­. Örnek verecek olursak soğuk algınlığı ilacını gece almak gibi, böyle­likle uyumanıza da yardımcı olacaktır­­.

Prospektüsteki ya da hakimin vermiş olduğu yönergelere dikkatle uyun­. Bazı ilaçlar aç karnına, bazısı yemek veya sütle alınmalıdır­­.  Hekimini­zin bir talimatı yoksa, o zaman özellikleri­ni eczacınıza sorun­. İlaç dışı çareleri araştırın ve onları ilaç tedavisi­ni destekleyici olarak kullanı­nız­. Örnek verecek olursak alerji yapabilecek şeyleri olanaklı mertebe evinizden  çıkarın, Böylece hekimini­zin i­zin yazdığı antihistaminik miktarı da azaltıla­bilir­­.

Kapsül veya tablet içtiğinizde rahat yutabilmeniz için ardın­dan bir dolu bardak su için ­. Böylelikle yapmanız ilacın midede erimesi­ni ve emilimi­ni kolaylaştıracaktır­­. İlacı yatarken  içmeyin, ayakta veya oturarak içerseniz yemek borusun­dan geçişi daha ba­sit olacaktır­­.

İlgili aramalar: hamilelikte ne tür ilaçlar kullanılabilir, gebelikte ne tür ilaçlar kullanılır, hamilelikte ilaç kullanılır mı, gebelikte hangi ilaçlar kullanılabilir