26 Nisan 2015 Pazar

Çok Su İçerek Zayıflanır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Çok Su İçerek Zayıflanır Mı?

Sağlıklı Beslenme Uzmanlarımızdan Diyetisyen  Canan Aksoy, günlük su gereksinimi­nin genel­de alınan kaloriye göre belirlendiği­ni ve sağlıklı bir hayat için günlük en  az 1,8 ila 2 litre su tüketmek gerektiği­ni anlatıyor­.

Oksijen­den  sonra canlıların en  mü­him yaşam maddesi olan suyun önemi sıcak havalar­da daha da artıyor­. Öyle ki yemek yemeden  haftalarca hayat­ta kalabilen  insanoğlu, susuzluğa sadece birkaç gün dayanabiliyor­.

Ülkemizde su arıtma aygıtları pazarı­nın öncülerin­den  Waternet de Sağlıklı Yaşam Uzmanı olarak görev yapan Diyetisyen  Canan Aksoy, bilhassa yaz ayların­da vücut­ta tutulma­sı lazım olan su oranı­nın çok mü­him olduğunu belirterek, "Günlük su ihtiya­cı alınan kaloriye göre belirlenmeli­. Ortalama bir yetişki­nin günde 1800 ila 2200 kalori aldığını düşünürsek, bu durumda içilişi lazım olan su miktarı 1,8 ila 2 litre arasın­da değişiyor­. Örnek verecek olursak her gün aldığımız ortalama olarak kalori hari­cinde üç dilim de çikolata pasta yersek, 1 dilim pastanın yaklaşık olarak 500 kalori olduğu düşünüldüğü zaman ekstra 1,5 litre daha su içmeniz gerekiyor" dedi­.

Vücut ağırlığı­nın yüzde %55 ila %75’i su olan yetişkin bir birey, bunun yüzde %10’nu kaybetme­si halinde şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına gibi bir sonuçla karşılaşırken, yüzde %20 kayıpta yaşamı tehlikeye giriyor­. Bun­dan dolayı yeteri miktar­da ve güvenilir su tüketmek, sağlığımızı korumak amacıyla çok büyük ehemmiyet taşıyor­. Diyetisyen  Canan Aksoy, "Yazın çok daha fazla artan sıcaklıkla beraber vücudumuzdaki su yitimi da artmakta­dır­­.  Yediklerimize, hareketlerimize bu dönemler­de daha çok dikkat etmemiz gerekir­­. Su tüketimine de özel olarak dikkat etmemiz gerekir­­. Normal tüketimin hari­cinde, günlük aldığımız kaloriyi de hesaba katmamız gerekiyor" diye konuştu­.

Bilhassa sıcak havalar­da vücuttan %2* ila % 5 oranın­da su kaybı­nın ağız kuruluğu, deri­nin kızarması, yorgunluk, baş ağrısı ve fiziksel performansta düşüklüğe neden  olacağını hatırlatan Aksoy, su içmek amacı ile bu belirtilerin ortaya çıkı­şını beklemeden, hat­ta susama hissi­ni beklemeden  su içmenin sağlığın korunma­sı yönün­den  gerekli olduğunu vurguladı­.

Ne kadar kalori alıyorsak bunu o kadar su ile karşılamalıyız

Diyetisyen  Canan Aksoy, günde 1500 kalori alan biri­nin o gün ­içinde 1­.5* 2 litre su tüketmesi­nin önemine dikkat çekerek, terleyen  kişilerin, spor ya da egzersiz yapanların, rutubetli yerler­de yaşayanların ya da çalışanların ise su ihtiyaçları­nın artacağını hatırlatarak şunları söyledi: "Yeterli miktar­da su tüketimi­nin en  iyi göstergelerin­den  biri idrar rengi ve miktarıdır­­.  Az miktar­da ve koyu renk idrar yetersiz su alımını göstermekte­dir­­. Günde 7 ila 8 kere idrara çıkmak ve idrar rengi­nin berrak ya da soluk sarı renkte olma­sı ise, gerekli miktar­da suyun alındığı­nın işaretidir­­."

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen  Canan Aksoy, suyun vücut­ta pek çok yaşam­sal fonksiyonun yerine getirilmesinde mü­him fonksiyon gördüğünü belirterek suyun faydalarını şöyle sıraladı:

* Dolaşım sistemi­nin baş aktörü ( Besin maddeleri­nin hücrelere taşınmasını, atık maddelerin vücuttan atılmasına imkan vermekte­dir­­.)

* Hormonal dengenin katalizörü (Hormon, enzim ve kan hücreleri­nin taşınmasına destek olmakta­dır­­.  Kan hacmi­nin oluşturulmasını sağlar)

* Duyu organları­nın hayat kaynağı (Göz, ağız ve burun yapısı­nın rutubetli olmasına imkan vermekte­dir­­.)

* İskelet sistemi­nin yapı taşı (Eklemler için, karın boşluğunun kayganlaşmasını yarayan sıvıların yapısına girer­. Organlar için tampon görevi­ni görür ve vücut yapıları­nın korunmasına yardımcı olur)

* Hipotalamus dengeleyicisi (Vücut ısısını korur­.)

* Hücre sistemi­nin koruyucusu (Hücrelerin tamamiyeti­nin korunmasına imkan veren  hücre zarı­nın yapısını teşkil eder­.)

İlgili aramalar: çok su içerek zayıflanır mı, çok su içmek zayıflatır mı, su içerek zayıflanır mı, su içerek zayıflamak mümkün mü, suyla kilo verilir mi, çok su tüketerek kilo vermek mümkün mü