7 Nisan 2015 Salı

KOAH Öldürür Mü?

Sponsorlu Bağlantılar:

KOAH Öldürür Mü?

KOAH, amfizem ve kronik bronşiti de içine kapsayan bir hastalık grubudur­. KOAH’ın en  fazla görülmekte olan özelliği, akciğerlere giren  ve çıkan havayı solunum darlığına neden  olacak derecede kısıtlayabilmesidir­­. Bu hastalık başladı mı geriye dönüşü bulun­maz­. Mutlaka ilerleme gösterirr­. Ölümle sonuçlana­bilen bir hastalıktır­­.

Amfizem: Amfizem, akciğerler­de nefes ala­rak vermeyi sağlayan alveollerdeki hava boşluklarında, alveol duvarları­nın yıkımıyla meydana gelen  normaldışı ve kalıcı olan genişlemelerdir­­. Genel belirtisi solunum darlığıdır­­.  Bu hastalıktan sitemizde ayrı bir başlık altın­da söz edilecektir­­.

Kronik Bronşit: Kronik bronşit fazlaca miktar­da mukusun meydana geldiği devamlı öksürük halidir­­. Kronik öksürük art ar­da iki sene içinde, sene içerisinde en  az üç ay görülmekte­dir­­. Bu hastalıktan da sitemizde söz edilmektedir­­.

KOAH, genel­de uzun seneler sigara kullanan, 50 ila 60 yaşlarındaki erkekler­de görülmekle beraber, sigara içen  kadınlar­da da görülmekte­dir­­. Çok ender olarak de olsa, sigara içmeyen  kişiler­de ve daha erken  yaşlar­da da görüle­bilmektedir­­.

İlgili aramalar: koah öldürür mü, koah ölümcül müdür, koah ölüm oranı