29 Nisan 2015 Çarşamba

Hamilelikte Uyku Sorunu

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Uyku Sorunu

Bu uyku problemleri­ni bebeğini­zin ilk ayların­da ortaya çıkacak uykusuz gecelerinize hazırlık olarak düşünebilirsiniz­.

Aşağıdaki uygula­mak sizi rahatlatacaktır;

Yeteri kadar alıştır­ma yapın­. Gündüz iyi çalışmakta olan bir vücut gece de iyi bir uyku çeker­. Lakin alıştırmaları yatma saatine yakın yapmamaya özen gösterin­.

Yeterli miktar­da akşam yemeği yiyin­. Yemeklerinizi televizyon karşısın­da yemeyin­. Masada, eşinizle ya da ailenizle beraber, rahatlatıcı bir diyalog ortamın­da yemek yiyin­.

Hep aynı saatte yatmaya çabalayın­. Yemekden sonra sizi rahatlatacak etkinliklerde bulunun­. Sürükleyici olmayacak kitaplar okuyun (bırakamayacak olduğunuz şeyler olmasın), televizyon seyredin (şiddet dolu ya da aşırı duygusal filmler olmamasına dikkat edin)­. Bunların hari­cinde ılık bir banyo yapa­bilir, rahatlatıcı bir müzik dinleyebilir, birkaç alıştır­ma yapa­bilir, sırtınızı ovdura­bilir ya da sevişebilirsiniz­.

Kan şekerini­zin düşmesi­ni önle­mek amacı ile hafif bir kanepe tükete­bilirsiniz­. Yatmadan evvel fazlaca şey yemek veya hiç bir şey yememek uykunuzu kaçıra­bilir­­. Meyve şekerli kurabiyeler ve süt, meyve ve çikolata ; peynir tükete­bilirsiniz­.

Rahatlayın­. Yattığınız oda aşırı sıcak veya soğuk olmasın­. Yatağınız uygun yastığınız destekleyici olmalıdır­­.  İyi ve rahat uyku için başka bir­takım tavsiye­ler 143'te belirtilmiştir­­. Bununla birlik­te hangi koşullar­da daha iyi uyuduğunuzu gebeliğin ilerideki ayların­da kendiniz keşfedeceksiniz

Biraz hava alın­. Havasız bir ortam uyku için hiç uygun olmaz­. Camlarını açıp ortamı havalandırın­. Çok soğuk ya da çok sıcak havalar­da bir vantilatör veya klima size yardımcı ola­bilir­­. Bu arada uyurken  battaniyeleri kafanıza kadar çekmemeye dikkat edin­. Zira bu oksijen  oranını düşürürken, karbondioksit oranını arttırarak baş ağrısı hat­ta kalp ritmi bozukluklarına sebep ola­bilir­­.

Uyuduğunuz zamanlar hari­cinde yatak odasın­da oturmayın­.

Eğer gece boyunca tuvalete sık gitme ihtiya­cı sebebiy­le uykunuz bölünüyor ise akşam saat 16:00'dan sonra sıvı almayın ve gün süresince olabildiği kadar fazla ayakta kalmamaya çalışın ,çünkü ayakta kalma gece idrara çıkma gereksinimi­ni fazlalaştırır­­.

Aklınızı boşaltın­. İşteki veya evdeki sorunlarınız uykunuzu kaçırıyorsa onları gündüz çözmeye çalışın veya en  azın­dan akşamın erken  saatlerinde eşinizle konuşarak paylaşın­. Uyuma dan evvel kafanızdan bütün kaygıları atmaya çabalayın­.

Uykusuzluğunuz için katiy­yen  alkol veya ilaç kullanma­yınız­. Bunlar hamilelikte zararlı ola­bilir ve fazla vakit sürede yardımcı olamazlar­. Kafei­ni (çay, kahve ve kolada) ve çikolatayı bilhassa öğleden  sonra almayın­. Uykunuzu kaçıra­bilir­­.

Geç yatın­. Düşündüğünüzden  daha az uykuya gereksiniminiz ola­bilir­­. Uyku saatinizi azaltmak ters etkiyle daha iyi uyumanızı sağlaya­bilir­­. Gündüz uykularını azaltın­.

Uykunuz kafi olup olmadığına kaç saat yatakta kaldığınızla değil kendinizi nasıl hissetiğinizle karar verin­. Unutmayın ki uyku problemleri olduğunu söyleyen  birçoğu kişi, esasın­da düşünülen­den  çok daha fazla uyurlar­. Uzun zamandır (gebeliğe bağlı normal yorgunluğun ötesinde) yorgun değilseniz yeteri ka­dar dinlenin­.

Uykusuzluğum bebeğimi etkiler diye tasa etmeyin­. Uyuyamadığınızda kalkın, uykunuz geline kadar kitap okuyun televizyon seyredin­. Uyumamakla ilgili kaygılarınız uykusuzluğunuzdan çok daha fazla stres kaynağı olacaktır­­.

İlgili aramalar: hamilelikte uyku sorunu, hamilelikte uykusuzluk, gebelikte uyku problemi