20 Nisan 2015 Pazartesi

Kabızlığa İyi Gelen ve Kötü Gelen Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar:

Kabızlığa İyi Gelen ve Kötü Gelen Şeyler

Kabızlık hemen hepimizin başına hayatında bir defa da olsa gelen can sıkıcı bir durumdur. Kabızlığa iyi gelerek dışkılamayı kolaylaştıran ve zorlaştıran bir takım etkenler mevcuttur. Şimdi onlara kısaca değineceğiz.

Kabızlığa İyi Gelen  Şeyler
Şişmiş bir karın ile sert dışkı, üç-dört gün veya bir hafta dışkıya çıkamama durumu birçoğumuzun başına jayatında bir defa bilse olsa gelmiştir­­. Şu an­da şunu anlıyoruz ki kabızlık, ne yediğimiz ne içtiğimiz ile bütünüy­le ilgili­.

En başta öğün atla­mak gibi dengesiz şekil­de beslenirsek; yeteri ka­dar su,yeşil sebze, kepekli ve de lifli besinler yemezsek; buna ayrıca bir de hareketsiz ve de egzersizden  bütünüy­le uzak bir yaşam, düzensiz uyku şekli de sunarsak, kabızlık her zaman kapımızı aşındırmaya hazır manasına gelmektedir­­.

Kalın bağırsağımı­zın hareketleri­ni uyarıp kabızlığı önleyen  ilaçlara güvenmek yerine, hayat tarzımızda ve elbet­te ki beslenme alışkanlıkların­da farklılıklar yapmak önemli­. Zira bu tarz ilaçlar, kabızlık problemi­ni çözme konusun­da oldukça tesirli olmalarına rağmen,bir süre sonra bağırsağı bu çe­şit maddelere karşı bağımlı duruma getirerek, bağırsağımız da tembelliğe yol açabiliyor­.Bu sebepten  kısa süre kullanmak gerekmekte­dir­­.

Kabızlığa Kötü Gelen  Şeyler
Gazlı içecekler, kahve içmek, mayalı ürünler, kuşkonmaz, konserve gıdalar, nohut, turp, patates, muz gibi gıdalar­dan olabildiği kadar kaçınmaya çabalayın­.

Tercih edecekleriniz:

Havuç, sarımsak, kayısı ya da kayısı hoşafı, pancar, papaya, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler gibi besinler işinize yaraya­bilir­­.

İyi gelecek içecekler:

Kabızlık yaşıyorsanız günde en az 2 litre su tüketmeniz gerekir. Bunun yanısıra diğer bitkilerin suyundan ve çayından faydalanabilirsiniz. Havuç suyu, nane çayı, bir çay kaşığı olacak şekil­de kuşburnu tohumu(ılık suya atın akşamdan sonra sabah için) ve son olarakta zencefil çayı