30 Nisan 2015 Perşembe

Hamilelikte Sindirim Güçlüğü ve Mide Yanması

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Sindirim Güçlüğü ve Mide Yanması

Hamilelikte sindirim güçlüğünüzün sebe­bi her ne kadar gebelikten önce sindirim güçlüğü nedeniy­le aynı olsa bile hamilelikte eklenen  bir­takım etmenler rahatsızlığı etkileyebilir­­. Gebeliğin erken  zamanların­da vücudunuz fazlaca miktar­da östrojen  ve progesteron salgılamaktadır­. Bu hormonlar mide bağırsak sistemi­ni de içerisi­ne alan birçok yer­de bulunmakta olan düz kasları gevşetir­­. Netice itibari ile gıdalar şişkinliğe ve sindirim güçlüğüne yol açacak şeklinde yavaş hareket ederler­. Si­zin için huzur­suz e­den  ola­bilir­­. Lakin bu yavaş emilim bebeğiniz için gıdaların daha yavaş ve iyi emilmesini, kana geçişini, plasentaya ve oradan da direkt bebeğin sistemine geçişine imkan vermekte­dir­­. Siz mide-bağırsak sisteminiz ile ilgili ağrı çekerken  bebeğiniz bunları hiçbir şekilde hissetmez­­. En azın­dan bu huzursuz­luk doğru şeyleri yemenizi engellemeye başlayana dek­.

Mideyle yemek borusu arasın­da mevcut olan kas halkası mide özsuyunun, yiyeceklerin geri yemek borusuna geçişine engel olmakta­dır­­.  Bu kas halkası­nın gevşeme­si sebebiy­le mide özsuyu yemek borusuna geçer­. Mide asitleri duyarlı yemek borusuna geçer­. Mide asitleri duyarlı yemek borusu dokusunu tahriş eder ve kalbin bulunmuş olduğu hizada yanma hissi duyulur­. Bun­dan dolayı bu yanmaya "yürek yanması" da denir ama kalple hiç bir ilgisi bulun­maz­. Son altı ayda sorun rahim büyü­yerek mideye baskı yapma­sı ile arta­bilir­­.

Hazımsızlığın bulunmadığı bir dokuz ay geçirmek olanaksız gibi bir şeydir­­. Bu gebeliğin güzel olmayan yanların­dan bir tanesidir­­. Önlemenin veya azaltmanın bir­takım yöntemleri bulunur­.

Çok kilo almaktan kaçının­. Fazla kilo mideye olan basıncı arttırmaktadır­­. 
Bel ve karın bölgenizi sıkı saran giysiler giymeyin­.
Yavaş, küçük lokmalar halinde ve iyice çiğneyerek yiyin­.
Üç büyük öğün yerine birden  fazla küçük öğün yemeye çalışın­.
Midenizi huzur­suz edecek yiyeceklerden  uzak duru­nuz­. Bunların içinde acı, bol baharatlı, kızartılmış, yağlı yiyecekler, işlemlerden  geçmiş etler (sosis, salam, sucuk vb), çikolata, kahve, alkol, karbonatlı içecekler sayıla­bilir­­.
Belinizi bükerek eğilmek yerinize dizinizi bükün­.
Sigara içmeyin.
Başınız 15 cm­. yükseltilmiş biçimde uyuyun­.

Eğer bütün bunlar başarısız olur ise doktorunuza danışın­. Size düşük sodyum içeren  antiasitler önerile­bilir­­. Fazla miktar­da sodyum veya sodyum bikarbonat içeren  ilaçlar­dan uzak duru­nuz­.

İlgili aramalar: hamilelikte sindirim güçlüğü, hamilelikte mide yanması, gebelikte midede yanma, hamilelikte mide ekşimesi