14 Nisan 2015 Salı

Kardeşler arasında ideal yaş farkı ne olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kardeşler arasın­da ideal yaş farkı ne olmalı?
Dün çocuğunuzu yeni gelecek olan kardeşe nasıl hazırlayacağınızdan bahsetmiştik­. Peki iki kardeşin ideal yaş farkı kaç olmalıı

Tekrar çocuk yapmayı planlıyorsanız, zamanlama çok önemlidir­­. Bilhassa çocuklar arasın­da bulunan yaş farkını ayarla­mak açısından­.

Bazı anneler, iki çocuğu art arda, 9 aydan birazcık daha fazla yaş aralığıyla doğurmayı tercih ediyorlar ­. Böylelikle hem çocuklar beraber büyüyor, hem de çocuk büyütmeye ayrılan zaman asgari­ye indirgenmiş olmakta­dır­­.  Lakin Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesi, ilk doğum sonrası en  azın­dan bir sene çocuk yapma­mak ve bedene toparlanma­sı için zaman tanımak­.

Çocukları içerisinde birazcık daha fazla yaş farkı olmasını isteyen  birçoğu annenin tercihi ise, ikinci doğumu, ilk çocuk 2 ila 4 yaşındayken  gerçekleştirmek­. Bu arada ilk çocuk da kreş veya anaokuluna gitmeye başladığından, anne, yeni gelecek bebeğe daha çok zaman ayırabileceği­ni düşünüyor­.

Yaş farkı n'olursa olsun, artıları ve eksileri bulunmakta­. Az zaman aralığıyla doğan çocuklar, doğal olarak birbiri­ni anımsatan bir çocukluk süreci geçiriyorlar­. Zira aynı an­da yetiştirilip, aynı dönemleri geçiriyorlar­. Bunun olabilecek neticesi, çocukların yetişkin oldukları zaman birbirlerine yakın olmaları­. Muhtemelen  arkadaşları da aynı olacağından, anne ve babalarına fazlaca engel teşkil etmeden  beraber büyümeleri olası­.

Bu durumun en  büyük eksilerin­den  biri, anne babanın üzerine daha fazla mali yükümlülük binmesi­. Çocukların ikisi de aynı zamanlar­da okula gidecekleri için, bütün okul masrafları ve bunun dışın­da kalan başka harcamalar ikiye katlanmış olacak­.

Yaş farkı­nın daha fazla olması­nın da artıları var tabii­. Örne­ğin ikinci çocuğunuz doğduğunda, ilk çocuğunuz okula başlamışsa, bebeğe daha fazla zaman ayıra­bilirsiniz ­. Böylelikle ilk çocuğunuzla aranızda kurulan bağ, ikinciyle de tekrarlanır­­. Bunun yanı sıra, daha büyük olan ilk çocuğunuz, küçüğü büyütürken  size yardımcı ola­bilir­­. Yaşları daha küçükken, bir şeyler getirerek götürmek gibi ufak işlerle başlayan bu yardımlar, çocuklar büyüdükçe arta­bilir­­.

Yaş farkın­dan büyük çocuğunuz da faydalana­bilir­­. Zira ona özenen  küçüğün gözünde bir çe­şit kahraman mertebesine oturacak olan odur­. Bu da büyük çocuğunuzun egosunu olumlu yönde etkileyebilir­­.

Oda paylaşımı nasıl olmalı?
Eğer evinizde kafi yeriniz varsa, çocukların kendilerine ait ayrı odalar­da kalmaları onlar için iyi olacaktır­­. Bu onlara kendi mekanlarına sahip oluş şansı vermekte­dir­­. Lakin birçoğu zaman kardeşler aynı odayı paylaşırlar­. Bu durumu size özel bir durum olarak düşünüp en  iyi paylaşımı sağlamaya çabalayın­.

İlgili aramalar: kardeşler arasında ideal yaş farkı ne olmalı, çocuklar arasında kaç yaş fark olması iyidir