8 Nisan 2015 Çarşamba

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Olur?

Öncelikli olarak şunu bilmekte fayda var­. Down sendromlu çocuklar emekleme, konuşma, yürüme ve benzeri bir çok faaliyeti başka çocuklar­dan sonr­dan öğrenirler­. Öğrenme yaşları daha geçtir­­. Fakat bütün bunları geç de olsa yapacaklardır­­.  Bu çocuklar da zor olan birçok şeyi yapa­bilirler­. Fakat bunun için onlara başka çocuklar­dan daha fazla zaman tanınmalı, onların gelişimi­nin başka çocuklarla aynı olmayacağı­nın bilinme­si gerekiyor­.

Kromozom anormalliği­nin etkisi­nin olduğu kadar, çevresel faktörlerin, sosyal yaşantı­nın da çocuğun gelişiminde çok mü­him olduğu bilinmelidir­­. Genetik bozukluk çocuğun gelişimi­ni tabiki menfi etkiler ve geri dönüşü olanaklı olmaz­. Lakin bebek doğduktan sonra çocuğa verilen  eğitim oldukça tesirlidir­­.

Bu sendromla doğan bebeklerin gereksinimleri başka bebeklerle aynıdır­­.  Normal bebekler, çocuklar neyi yapmaktan hoşlanıyorsa, down sendromlular da aynı şeylerden  hoşlanır ve aynı şeylere gereksinim duyarlar­. Sosyal bir ortamda, toplum içinde gelişimleri­ni tamamlamaları oldukça faydalıdır­­.

İlgili aramalar: down sendromlu çocukların gelişimi nasıldır, down sendromlu çocuklar geç mi öğrenir, down sendromlu çocuklar nasıldır