17 Nisan 2015 Cuma

Karyogram

Sponsorlu Bağlantılar:

Karyogram Nedir?

Birbirin­den  farklı bir seri boyama yöntemi ile sadece kromozomların toplam sayısı değil, aynı an­da her bir kromozomun yapısındaki çok küçük farklılıklar bile kesin bir biçimde saptanmaktadır­­.

Cam boyandıktan sonra mikroskopta incelenir. Kromozomların resmi çekilerek büyütülür­. Fotoğraftaki kromozomlar kesilerek biçim ve boyutlarına göre çiftler halinde düzenlenir ­. Böylelikle "karyogram", yani kişi­nin kromozomları­nın "haritası" el­de edilmiş olmakta­dır­­.

Bölünme halinde fazlaca sayıda hücrenin gözlenmesiyle genetik uzmanı, kişi­nin karyotipi­ni (hücre kromozomları­nın sayı, biçim, boyut ve diziliş bakımın­dan gösterdiği durumu) kesin olarak tanımlar­. Kesin bir tanıyı sağlayacak sayıda hücrenin üreme­si için doğal olarak ba­riz bir müddet geçme­si gerekiyor­. Bu döneme, incelemenin ikinci bölümünün yapılışı için (lamların boyanması, kromozomların mikroskop altın­da gözlenmesi, resimleri­nin çekilmesi, karyogramda düzenlenmeleri ) gerekli süre de eklenir ­. Böylelikle amniyosentez yapıldıktan ortalama olarak 20 gün sonra araştır­ma tamamlanır­­.

İlgili aramalar: karyogram nedir, karyogram nasıl bir işlemdir