8 Nisan 2015 Çarşamba

Düşük Tehlikesi Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Düşük Tehlikesi

Terim anlamı olarak düşük(abortus), gebeliğin 20­. haftasın dan evvel veya bebeğin ağırlığı 500 gram ağırlığa ulaşmadan evvel gebeliğin sonlanması durumudur­­.

En mü­him sebebi bebeğe ait kalıt­sal anomalilerdir­­. Bu anomali yumurta ve sperm hücresi­nin üretimi sırasın­da da oluşa­bilir­­. Döllenmeyi takibende ola­bilir­­. Sonuçta meydana gelen  bebekte olma­sı lazım olan genler bulunmayacaktır­­. Bazı haller­de ise meydana gelen  döllenmiş yumurta bölünerek çoğalamaz ve daha hamilelik olmadan önlenmiş olmakta­dır­­.  Sonuçta meydana gelen  bir çok düşüğün sebebi normal ve sağlıklı olanı korumak amacıyla gösterilen  bir cevap­tır­­. Bunların dışın­da kullanılan ilaçlar da düşüğe sebep olabilmekte­dir­­.

DÜŞÜK TEHLİKESİ NE ANLAMA GELİR?

Erken  gebelik süresinde bakılan ultrasonografide bebeğin kalp atışları görülüyor, rahim ağzı kapalı ve ağrı olmuyorken  kanama olma­sı halinde düşük tehlikesin­den  bahsedilir­­. Yapılacak olan spekulum incelemesiyle kanın rahimden  geldiği tespit etmek gerekir­­. Böyle bir durumda anne adayına dinlenmesi önerilmeli ve günlük fiziksel aktiviteler­de kısıtlamaya gidilmelidir­­. Yalnız­ca yemek yemek, duş almak gibi temel gereksinimler için i­zin verilmelidir­­. Durum daha da şiddetlenirse bütün gereksinimleri­ni yatakta yatarak giderme­si gerekiyor­. Düşük tehlikesi halinde en  fazla kullanılan ilaç progesterondur­.

İlgili aramalar: düşük tehlikesi neden olur, düşük tehlikesi nedir