13 Nisan 2015 Pazartesi

Hamile Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamile Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

Bilhassa planlı bir şekil­de bebek beklerken  pek çok belirti size müjdeli haberin göstergesiymiş gibi gele­bilir­­.

Genel­de görülmekte olan bu erken  belirtilerin ne olduğunu ve ne anlama geldiği­ni merak ediyorsunuz değil miı

Acıbadem Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Dr­. Deniz Gökalp bütün detayları ile gebeliğin erken  belirtileri hususun­da bizleri aydınlattı­.

Unutmayınız ki, erken  gebelik belirtileri­nin şiddetinin, süresi­nin ve sıklığı­nın kadın­dan kadına dahası hamilelikten  hamileliğe değişebileceği­ni unutma­mak gerekir­­. Bu belirtiler regl öncesi (premenstrüel) belirtilere de çok benzerlik göstermektedir­ler­. Gebelik düşünmeyen  bir kadın bu belirtileri kolaylık­la bir sonrasındaki regli kanaması­nın başlayacağına yora­bilir­­. Veya hamile kalmaya çalışmakta olan bir tane­si de regli öncesi belirtileri kolaylık­la "hamileyim" biçimin­de yorumlaya­bilir­­. Bun­dan dolayı evde gebelik testi yapmak ya da daha da iyisi doktorunuza görünmek en  sağlıklısıdır­­.

Belirtilerin ortaya çıkma sırası her insan­da farklılık gösterebilir:

* Adet gecikmesi: Erken  bir olabilecek gebeliğin en  mü­him belirtisidir­­. Bazı durumlar­da da normale göre daha hafif bir vajinal kanama da ola­bilir­­.

* Kendinizi hamile gibi hissetmeniz: Pek çok kadın hamileliğin çok erken  süreci boyunca bunu hissedebildiği­ni düşünmektedir­­. Bu his bazı zamanlar yorgunluk, dalgınlık ya da unutkanlık, duygu durum değişkenliği ola­bilir­­. Göğüslerin daha duyarlı olması, belinizde ya da karın altı kısımda (kasıklarda) ağrı, kabızlık, daha çok tuvalete gitme de genel­de hissedilir, kısaca kendinizi farklı hissettiren  herhangi bir belirti ola­bilir­­.

* Göğüslerde Hassasiyet: Erken  gebeliğin en  fazla karşılaşı­lan belirtilerindendir­­. Göğüsler bu süreçte daha büyük (şiş), duyarlı olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme ya da duş alma esnasın­da huzursuz­luk hissi verebilir

* Yorgunluk: Hamilelikte aşırı bitkinlik ve yorgunluk da oldukça sık hissedilir­. Daha erken  uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz­. Spor aktiviteleri çok daha yorucu ola­bilir­­. Eğer gerçekten  gebe iseniz bedenini­zin bu bitkinlik sinyallerine kulak vermenizi ve yeteri ka­dar dinlenme etmenizi öneririz­.

* Sık idrara çıkma: Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir­­. Gebelik sebebiy­le büyümeye başlayan rahmini­zin mesane üstün­den  yapmış olduğu baskıdan kaynaklanır­­. Gebelik boyunca da vücudunuzda normalden  daha çok sıvı olacağı ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzeceği için devam edebilmekte­dir­­.

İlgili aramalar: hamile olduğumu nasıl anlarım, hamile olduğum nasıl belli olur, gebelik nasıl anlaşılır