24 Nisan 2015 Cuma

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir?

Yeme-içme krizleri­nin önüne geçmenin sırrı ise uzmanlara göre doğru düzenlenmiş ara öğünlerdir­. Sağlıklı ara öğün alışkanlığı edinemk, göbek bölgesinde yağlanmanın da en  büyük düşmanıdır­.

Prof­. Dr­. Banu Çaycı yemek krizleri­nin önlenmesinde ara öğün programı­nın gerekliliğine dikkat çekerek, mü­him tavsiyeler­de bulunmakta­dır­­.

Diyet yapan ya da dengeli beslenmek amacı ile uğraş verenlerin iradeleri­ni en  çok zorlayan, sonuç almayı engelleyen  ve sağlıksız beslenmeye neden  olan durum öğün araların­da ya da gece geç saatler­de ansı­zın meydana gelen  yeme* içme krizleri­. Bu krizlerin önlenme­si veya iyi yönetilebilişi kilonun korunmasın­da büyük ehemmiyet taşıyor­. Yeme* içme krizleri­ni önlemenin sırrı ise uzmanlara göre doğru düzenlenmiş ara öğünler­. Sağlıklı ara öğün alışkanlığı göbek bölgesinde yağlanmanın da en  büyük düşmanı­.

Aynı zamanda Herbalife beslenme danışma kurulu üyesi olan Prof­. Dr­. Banu Çaycı yemek krizleri­nin önlenmesinde ara öğün programı­nın önemine dikkat çekip midenin 2,5 ila 3 saatlik süreçler­de boşaldığını ve bu noktaya gelindiğinde yiyeceklere karşı irademi­zin zorlandığını belirtti­. Çaycı, mide bütünüy­le boşalmadan yarım saat ya da bir saat önce alınacak 100 ila 200 kalorilik ara öğünlerin, iştahı bastırdığını, ani iniş çıkışlarla yiyeceklere karşı direnci düşüren  kan şekeri­nin düzenlenmesine ve hipoglisemi atakları­nın önlenmesine katkıda bulunduğunu söyledi­.

Düzenli ara öğünlerle açlığı yatıştırmak metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolünü sağlar.

Düzenli ara öğün yiyen  kişiler­de metabolizma hızı­nın arttığına dikkat çeken  Çaycı, göbek bölgesinde yağlanmanın bu yolla önlenebileceği­ni vurguladı­. Ara öğünler­de dikkat edilişi gerekenin abur cubur­dan kaçınarak sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek olduğunu söyleyen  Çaycı şöyle devam etti: Hafif yağsız light bisküviler, yağsız peynir, light yarım yağlı yoğurt, ayran ya da süt, tuzsuz leblebi, taze ve kuru meyveler, birkaç yağlı tohum örneğin 3 ila 4 ceviz, 5 ila 6 fındık ya da 7 ila 8 badem gibi seçenekler, taze, haşlanmış, közlenmiş yağsız sebze parçaları mükemmel seçimlerdir­­. Şeker ve şekerli gıdalar, cips, kremalı bisküviler ve patates kızartma­sı gibi yağ muhteviyatı yüksek gıdaları, asitli ve şekerli içecekleri, tuz oranı yüksek yiyecekleri tüketmek ara öğünler­de bütünüy­le yanlış seçimlerdir ve bu besinler kilo almanıza neden  olmakta­dır­­.  Ara öğünler 150 kkal geçmemeli ve yeteri ka­dar protein, karışık karbonhidrat ve lif içermelidir­­.""

Metabolizma dostu 10 ara öğün önerisi­.­.­.

Prof­. Dr­. Banu Çaycı, sağlıklı atıştırmalıkların da doğru planlanırsa insanların da­mak tadına hitap edebilecek seçenekler sunduğuna dikkat çekti­. Çaycı hemen  herkesin işte ya da evde kolayca erişebileceği yiyeceklerden  100* 200 kaloriyi geçmeyen  sağlıklı alternatif ara öğünler tavsiye etti­.

Prof­. Dr­. Banu Çaycı’dan ara öğün önerileri:

* 1 tatlı kaşığı fındık ezmesi ile yarım elma
* 3 tane havuç + yağsız peynir ya da yoğurt karışımı
* 1 dilim peynir + yarım elma
* 1 kase yoğurt (evde mayalanmış doğal olanı tercih ediniz)
* 1 top dondurma
* 2 tane haşlanmış yumurta
* 1 dilim tam buğday ekmeği + 1 dilim peynir
* 15 adet badem
* Portakallı keçi peyniri (Portakalları küçük küçük kesip keçi peyniri ile karıştıra­bilirsiniz)
* Protein bar yemek

İlgili aramalar: göbek bölgesi yağları nasıl eritilir, karın yağları nasıl eritilir, bel bölgesi yağlarından nasıl kurtulunur