25 Nisan 2015 Cumartesi

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Menopoz süreci boyunca yaşanmakta olan psikolojik ve fiziksel sorunlar ortalama olarak bir sene süresince devam etmektedir­­. Lakin kadınların yüzde 20’sinde bu durum 5 seneye kadar uzayabiliyor­. İnsan hayatı için çok da kısa olmayan bu süreçte yaşanmakta olan problemleri azaltmak ve hayat kalitesi­ni artırmak, alınacak bazı tedbirlerle olanak­lı­. Lakin öncelikli olarak yaşam stili­ni ve alışkanlıklarını değiştirmek gerekmekte­dir­­.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr­. Aslıhan Sarıkoç, 7 öneride menopoz süreci­ni daha ba­sit geçirmenin ipuçlarını bizlere veriyor­.

Menopozda Hayat Kalitesi­ni Artıran Öneriler

1* Sigaradan ve alkolden uzak durun: Menopoz sürecindeki kadınlar­da azalan östrojen  hormonun etkisi ile kalp ve damar hastalıkları daha sık görülmekte­. Bun­dan dolayı eğer kullanıyor iseniz bu süreçte alkol ve sigaradan uzak duru­nuz­. Aldığınız bu ted­bir kalp ve damar hastalıkları riskinizi azaltacaktır­­.

2* Beslenmenize özen  gösterin: Beslenme düzeninizde sebze ve meyvelere bolca yer verin­. Bununla birlik­te çay kahve tüketimi­ni azaltarak bolca su için­. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek bedenini­zin çok daha dinamik olmasını sağlıyor­. Bununla birlik­te bol su tüketmeniz de vücudunuzdaki ödemleri atmanıza yardımcı olmakta­dır­­.

3* Acılı ve baharatlı yiyeceklerden  sakının: Baharatlı ve acı biberli besinler sıcak basmaları terlemeleri artıracaktır­­. Bununla birlik­te yemekler sıcak tüketilmemeli, çünkü sıcak yemek ve içecekler­de terlemeyi ve sıcak basmaları tetikleyecektir­­.

4* Günde yarım saat kadar spor yapın: Her gün en  az yarım saat egzersiz yapın­. Yürüyüş veya yoga gibi aktivitelerin menopoz süreci boyunca sıcak basmalarına karşı olumlu yönde tesirleri bulunmakta­dır­­.  Bununla birlik­te kemik erime­si riski­ni de azaltıyor­.

5* Sofranızda soya ürünlerine ve kuru baklagillere yer verin: Besinler­de mevcut olan bir­takım maddeler östrojenik özellikleriyle menopozda görülmekte olan ateş basması, terleme, uykusuzluk, sinirlilik ve depresyon gibi şikayetleri hafifletiyor ve giderilmesine yardımcı olmakta­dır­­.  Soya ürünleriyle kuru fasulye, mercimek veya bezelye gibi kurubaklagiller içerdikleri izoflovanlar yardımıy­la menopoz süreci boyunca yaşana sıkıntıların azalmasını sağlıyor­.

6* Hobi Edinin: Konsantrasyon bozuklukları, dikkatsizlik, motivasyon eksiklikleri yanı sıra bilinç ve uyku bozukluğu gibi psikolojik problemleri rahatlatmak amacıyla kadınlara en az bir hobi edinmek tavsiye ediliyor­. Örnek verecek olursak yoga, kişisel gelişim, meditasyon, el işleri, resim gibi türlü sanatsal ve eğitimsel aktiviteler­.

7* Mutlak suretle bu dönemde doktor gözetiminde olun: Menopoz sürecine girdiğinizde düzenli şekil­de gittiğiniz bir doktorunuz olsun­. Şikayetleriniz çok şiddetli olur ve yaşam tarzı değişiklikleri de yetersiz kalırsa doktor denetimi altın­da ilaç tedavisine başlanabiliyor­. Menopoz belirtileri östrojen  ve progesteron azalışı­na bağlı bir şekil­de ortaya çıktığı için, tedavide bu hormonlar ilaç niyetiyle takviye ediliyor­. Yalnız hormon ilaçları kullanılışı her hastada olanaklı olmayabiliyor­. Bu haller­de da bitkisel kaynaklı ilaçlar öneriliyor­.

İlgili aramalar: menopozda nelere dikkat etmek gerekir, menopoza girdiğinde ne yapmalı, menopoz dönemini rahat atlatmak için ne yapmalı