13 Nisan 2015 Pazartesi

Kalça Ağrısının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Kalça Ağrısı­nın Nedenleri

Kalça kemiği kırığı: Kısa süre önce düşündünüz ve şimdi kalçanız çok ağrıyor, yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz­. esasın­da bacak kemiği­nin en  tepesi olan kalça kemiği hafif bir düşmeyle bile kolaylık­la kırılır­­. Yaşlılar ve osteoporozu bulunanlar büyük risk altındadır­­.

Aşırı kilolu vücut: Kalçanızda yürüdükten  ya da uzun süre ayakta kaldıktan sonra şiddetlenen  bir ağrı bulunmakta­. Kalça vücut ağırlığını taşımakta olan öncelikli eklemlerden  bir tanesidir­­. Kilonuz ne kadar artarsa, kalça ağrınız da o kadar şiddetlenir­­.

Kese iltihabı: Kalça eklemi bölgesinde ağrı ve has­saslık bulunmakta­. Bacağa ya da dize vurabiliyor ve gece üzerine yattığınızda artar­. Bu durum, kalçanın kemikli bölümüne yastıklık yapan ve hareketin yol açtığı sürtünmeyi azaltan içi sıvı dolu keselerin iltihaplanması­nın sonucudur­.

Kalça Ağrısı­nın Başka Sebepleri

Kalça ağrısına sebep olan başka durumlar­dan bazısı şunlardır; Osteoartrit, aseptik nekroz, ağrı, bilhassa arkaya vuran ağrı, tendon iltihabı, romatizmal artrit, ankilozan spondilit, yapısal bozukluk, kalça ekleminde kireçlenme, birtaakım enfeksiyon hastalıkları, bel fıtığı, omurga bozuklukları, travma, polimyaljik romatizma, dolaşım sorunu­ gibi diğer sorunlar.

Kalça Ağrısı­nın Tedavisi İçin Kendiniz Ne Yapa­bilirsinizı

Kalça ağrınızı artırıcı faaliyetlerden  kaçının­. Ağrı, bedenini­zin temponuzu yavaşlatmanız gerektiği­ni size anlatma metodudur­. Masajı boşlamayın­. Egzersiz yapmayı tamamiyle bırakmanız gerekmez ama yalnız­ca germeye dayanan ve ağır kaldırmayı içeren  hareketler yapın­.

İlgili aramalar: kalça ağrısının sebepleri, kalçada ağrının nedenleri, kalça ağrısı neden olur