1 Nisan 2015 Çarşamba

Mide Ülseri

Sponsorlu Bağlantılar:

MİDE ÜLSERİ

Mide ülserleri­nin kısaca tanımlanma­sı ve oluşmasın­da rol oynayan mide mikrobu Helicobacter Pylori'dir­­. Dünyadaki en  yaygın infeksiyonların­dan bir tanesi ­ olan Helicobacter Pylori İnfeksiyonu hayatın ilk yılların­da alınmakta ve tedavi edilmedikçe hayat boyu devam etmektedir­­.

Ülser Nasıl Oluşur?
Birçok ülser Helicobacter Pylori mikrobunun varlığı ile ortaya çıkmakta­dır­­.  Duodenal (onikiparmak barsağı) ülserler­de Helicobacter Pylori­nin varlığı yüzde 100'e yakın oranla yüksek keşfedilmiştir­­. Bazı hastalar­da Helicobacter Pylori vardır, fakat ülser görülmemektedir, bun­dan ötürü Helicobacter Pylori varlığı yanın­da başka faktörler­de (örneğin irsiyet, kalıtım) olma­sı gerektiği düşünülür­. Helicobacter Pylori varlığı ülser yapma­sı hari­cinde müzmin gastrit yapmış olduğu kesindir, ileride ki yaşların­da mide kanserlerine yol açtığı da iddia edi­lir­­.

Ülserin Nedenleri Nelerdir?
Mide ve duodenal ülserleri­nin öncelikli sebep­leri; kan grubu 0 olan kimseler, psikolojik stres, travma, cerrahi operasyon gibi türlü fiziksel stresler, alkol, kafein ve sigara kullanımı, uzun sü­ren  aspirin, kortizon ya da antienflamatuvar * naproxen  sodium ve benzerleri * ilaç kullanılışı sayıla­bilir­­.

Mide Mikrobu Helicobacter Pylori'nin Özellikleri Nelerdir?
Duodenal ülserlerin yüzde 95' inde H­. Pylori bulunur ve organizma yok edilmezse, ülser nüks eder­. Bu nedenle, günümüzde Helicobacter Pylori'nin yok edilmesi, ülser tedavisi­nin mü­him bir parçasını oluşturur­. Bunun için çok türlü antibiyotikler kullanılıyor­. Az da olsa dirençli mikrop grupları bulunur­.

Sonbahar ve ilkbahar­da mide ağrıları­nın ve başka yakınmaların sıklığı artmakta­dır­­.  Vardiyalı * gece çalışan* işkollarında, bantlar­da çalışmakta olan işçilerde, sosyal mesleklerde, yargı ve güvenlik mensuplarında, öğretmen, doktor, gazetecilerde, ev hanımların­da yaygın rastlanır­­.

Peptik Ülseri Düşündüren  Başlıca Belirtiler Nelerdir?
Yemekdan sonra veya açlıkta karnın üst bölümünde kemirme ve yanma biçimin­de ağrı, geceleri bulantı ve mide ağrısıyla uykudan uyandıran ağrı (bilhassa duodenum ülserinde), yiyecek alımıyla kaybolan ağrı, kusma ve ağrı­nın kusmayla ortadan kalkması, gaz, aşırı acıkma veya iştahsızlık, kansızlık ve ağırlık kaybı gibi belirtileri saya­biliriz­.

Ülser Tehlikeli midir?
Ülserlerin tehlikeli sonuçları vardır: Mide kanamaları, mide delinmeleri (perforasyon) ve bağırsak tıkanmalarıdır­­.  Tedavi de operasyon zorunlu duru­ma gele­bilir­­.

Ülser Başka Hastalıklara da Neden  Olur Mu?
Sindirim sistemi kanamaları­nın en  büyük sebe­bi ülserlerdir­­. Bazı zamanlar daha önce hiç mide ağrısı şikayeti olmayanlarda bile görüle­bilmektedir­­. Bu kişiler "kahve telvesi" gibi renkli bir materyel kusarlar veya "katran renkli" siyah, pis koklu, yumuşak kıvamda gaita (dışkı) dışkılarlar­. Başka belirti olmadan, dışkısı­nın siyah renkli olduğunu fark edici insanların mutlak suretle bir sağlık kurumuna aciliyetle başvurması gerekir­­. Kusma ve siyah renkli feçes olma dan evvel ansı­zın fenalık gelmesi, soğuk terleme olması halinde de üst gastrointestinal kanamadan kuşkulanmak gerekir­­.

İlgili aramalar: mide ülseri, mide ülseri nedir, mide ülseri neden olur, mide ülseri tehlikeli mi, mide ülseri nasıl geçer