13 Nisan 2015 Pazartesi

Gebelikte Meme Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Meme Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelikle beraber memelerinizde büyük değişimler farkedersiniz­. Örnek verecek olursak memeler büyür, sertleşir ve küçük nodüler oluşumlar ele gelmektedir­­. Bunların sebe­bi ise esasın­da çok açık, memelerdeki salgı bezleri gelişmeye başlamıştır­­.

Memelerdeki bu değişimler ufak tefek ağrılara neden  ola­bilir­­. Bu süreçte uygun bir sütyen  kullanmak ve hijyene ehemmiyet vermek gerekir­­. Meme cildinde çatlaklar oluşa­bilir, bunlara mani olmak amacıyla hamileliğin başın­dan başlayıp çatlak önleyici kremler kullanı­mı gerekir­­.

Doğumla beraber memenin esas görevi başlamaktadır­­.  Doğum sırasın­da salgılanmakta olan hormonlar, annenin çocuğun sesi­ni duyma­sı ve çocuğun meme başını emerek uyarması, süt salgılayıcı hormonu yani prolakti­ni harekete geçirir ve süt yapımı ile salgısı başlamaktadır­­.  Bildiğimiz gibi yeni tabiatın emzirilişi onun sağlığı açısın­dan çok önemlidir­­. Yeni doğan yeni çevresine, annesi­nin sütü yardımıy­la adapte olmakta­dır­­.  Anne sütü yeni doğan için gerek yiyecek değeri gerekse sindirim sistemine uygunluğu ile en  ideal besindir ve içerisindeki bağışıklık elemanları ile bebeği mikroplar­dan korur­.

Emzirmek çocuğun psikolojisi içinde çok önemlidir­­. Zira emzirme hatı­ra çocuğun annesi­ni çok yakın hissettiği ve onunla bir bütün olduğu, güven  duygusu, sevgi duygusu ve anne sıcaklığı­nın en  yoğun yaşandığı andır­­.  Emzirmek aynı an­da annenin sağlığı içinde çok önemlidir­­. Zira emziren  kadı­nın rahmi daha çabuk küçülüp normal haline daha çabuk döner, yine emzirmek memede kanseröncelikli olmak üzere pek çok hastalığın riski­ni azaltmaktadır­­.  Özetle emzirmek hem anne hem de çocuk için vazgeçilmezdir­­. Emzirme çağı­nın sağlıklı ve uzun sü­ren  olabilişi için bir­takım kaidelere uymak gerekir­­.

Yeni doğan birinci ayda o istedikçe emzirilir, sonrasındaki aylar­da ada iki saatten  daha sık olma­mak koşuluyla çocuğun açlık haline göre üç dört saatte bir emzirmek gerekir­­. Her seferinde her iki memede yaklaşık 15’er dakika dolayın­da emzirilmelidir­­. Sonuçta görüldüğü gibi 24 saat içinde çocuğu 6* 7 kez emzirmek gerekli olacaktır­­. Emzirme den  evvel eller mutlak suretle yıkanmalı ve meme başları ılık temiz su ya da karbonatlı su (1 bardak kaynamış soğumuş suya bir çay kaşığı karbonat) ile temizlenmelidir­­.

Temizlemek amacı ile kullanılacak pamuk ya da gazlı bez hiç bir zaman suya batırılmamalı, su temiz şişeden  pamuğa dökülmelidir­­. Emzirme işi bittikten  sonra meme başı yine su ile silinmelidir­­. Bu işlemleri müteakip meme başına E vitaminli keremler ya da daha ekonomik ve pratik bir çözüm olarak sütten  bir miktar sağarak sürülür ve meme başı kuruduktan sonra temiz bir gazlı bez ya da meme pedi konularak sütyen  giyilir­­. Meme başını kapama dan evvel mutlak suretle iyice kurutmak gerekir, çünkü rutubetli ortamda çatlaklar daha ba­sit olur ve mikroplar daha ba­sit ürer­. Eğer çocuk emip daha son­ra memede hala süt kalmış ise temiz kaynatılmış bir tirle ya da süt pompası ile boşaltılmalıdır­­.  Asla memede dört beş saatten  fazla sütün kalmasına ve yumrular oluşturmasına i­zin verilmemelidir­­. Zira memede biriken  bu süt mikroplar için çok uygun vasat oluş­turur­. Hele bir­de meme başın­da çatlaklar oluşmuş ise buradan mikropların içeriye girişi daha da kolaylaşacaktır­­. Genel vücut hijyenine çok dikkat etmek gerekir, mümkünse günlük olarak banyo yapmak, çamaşırları günlük olarak değiştirmek uygun olmakta­dır­­. 

Bilhassa emzirmeye yeni başlanan süreçte meme başın­da çatlaklar oluşa­bilir­­. E vitaminli kremler ya da sütün kendisi bu çatlakları engelleyebilir fakat bazı zamanlar de her şeye rağmen  bu çatlaklar olur, emzirme sırasın­da çok acırlar ve kanaya­bilirler­. Bu haller­de meme başı temizliği­ni karbonatlı suy­la yapmayı tercih etmek gerekir ve emzirme işlemin­den  sonra meme başı hava ile iyice kurutulmalıdır­­.  Eğer acı ve kanama çoksa, tek tek memeler dinlenmeye sevk edilir ve süt pompa ile çekilir­­. Yani bir emzirmede bir meme emzirilir, diğeri pompa ile boşaltılır, başka emzirmede tersi yapılmakta­dır­­.  Pompa ile çekilen  süt çocuğa verile­bilir­­. Çocuğa biberonla süt verileceği zaman çok küçük delikli emziği olan biberonlar tercih etmek gerekir­­. Yoksa çocuk biberonun rahatlığına alışır ve memeyi bırakmaktadır­­.  Eğer meme başındaki çatlaklar kötüleşir ve emzirmeye imkan vermeyen  bir hal alırsa doktora başvurmakta yarar bulunur­. Memeler­de yumrular olursa ve pompa ile bunlar boşaltılamazsa, hele bir­de bu yumrular ağrımaya başlarsa ya da memede kızarıklık, sıcaklık, meydana gelirse hiç vakit kaybetmeden  doktora gitmek gerekir­­. Zira bu bulgular bir enfeksiyonun başladığını gösterir, erken  süreçte kolay antibiyotikler ile enfeksiyon bütünüy­le geçer­. Oysa enfeksiyon ilerle­yerek apseleşirse bu kez cerrahi müdahale yani apsenin boşaltılışı gündeme gelmektedir­­. Çok ileri enfeksiyonlar­da enfeksiyon kontrol altına alınamazsa sütü kesmek bile gerekebilmekte­dir­­. Bu da çok gerekli bir sürecin hazin sonu demek olmakta­dır­­.

Emzirme süreci boyunca de sütyen  seçimi önemlidir­­. Sütyen  giymemek memelerin çabuk deforme olmasına yol açar­. Aynı şekil­de bu süreçte meme cildi­nin çatlamasını önle­mek çatlak önleyici kremleri sürmeye devam etmelidir­­.

Gebelikte ve emzirme süreci boyunca de normal dönemdeki memedeki gibi kitleler ve hat­ta kanser oluşa­bilir­­. Bun­dan dolayı hamilelikte ve emzirme süreci boyunca memede yumrular farkına varıldığın­da kolay bir süt birikimi olarak algılayıp ihmal edilmemelidir­­. Biraz öncede belirttiğim gibi memeyi sağdıktan sonra geçmeyen  yumrular enfeksiyon nedenli olabilecegi gibi memede bir tümörün belirtisi de ola­bilir­­. Bun­dan dolayı mutlak suretle doktora başvurulmalıdır­­.

Sevgili hanımlar, çocuk doktorları bebeğin en  az bir sene emzirilmesi­ni önermektedirler­. Yani sizleri uzun bir dönem bekliyor­. Lütfen  memelerinize gerekli önemi gösterin ve hayatınızdan her zaman yaşamayacak olduğunuz bu müt­hiş süreci sağlıklı ve mutlu geçirin­.

* Hijyen  kurallarına uyun.
* Asla memede 4 ila 5 saatten  fazla sütün kalmasına ve yumrular yapışına müsaade etme­yin­.
* Meme başlarını rutubetli bırakmayın­.
* Meme başına ve meme cildine, cildi koruyucu kremler kullanı­nız­.
* Memeleri sıkmayın, onları saran ve taşımakta olan sütyen  giyin­.

İlgili aramalar: gebelikte meme bakımı, hamilelikte meme bakımı nasıl yapılır, gebeliklte meme bakımı nasıl yapılmalıdır