24 Nisan 2015 Cuma

Miyom Kısırlık Ya Da Kanser Yapar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Miyom Kısırlık Ya Da Kanser Yapar Mı?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Faruk Buyru, "Bilhassa rahim içerisinde ve rahim duvarında yer alan miyomlar, kanamayla birlikte kısırlığa da neden olabilir. Miyomların çapı büyüdükçe ve sayıları arttıkça kısırlığa neden olma riski de artmaktadır" dedi.

Dr. Buyru, miyomların (rahim tümörü) östrojen  hormonuna bağımlı olarak geliştiği­ni belirterek, menopoza girip daha son­ra östrojen  hormonunun etkinliği­nin azalmasıyla mevcut miyomların birçoğu kez küçüldüğünü söyledi­.

MİYOM GELİŞİMİNDE KALITIM ÖNEMLİDİR

Miyom gelişimi­nin aile­sel eğilim gösterdiği­ni ifade edici Buyru, anne ya da ablasın­da miyom saptanan kadınlar­da miyom görülme riski­nin daha yüksek olduğunu kaydetti­.

Buyru, doğum yapmamış kadınlar­da da miyom gelişimine yaygın rastladıklarını dile getirerek, "Miyomların belirtileri, bulundukları yer ve büyüklüklerine göre farklılık göstermekte­dir­­. Rahim içerisi­ne yakın ve büyük olan miyomlar daha fazla şikayete neden  olmakta­dır­­.  Küçük olsa bile rahim içerisi­ne yakın miyomlar adet sırasın­da kanama miktarı­nın artmasına, kanama süresi­nin uzamasına neden  o­lur­. Tam tersine rahim dışına doğru olan miyomlar ise daha az şikayete neden  olur Bu tür miyomlar büyüdükleri takdir­de idrar kesesi, bağırsak gibi komşu organlara baskı yapıp, sık idrar yapma ve dışkılama güçlükleri biçimin­de belirti verebilir" diye konuştu­.

MİYOM ÇAPI BÜYÜDÜKÇE KISIRLIĞA YOL AÇMA RİSKİ DE ARTIYOR

Prof­. Dr­. Buyru, miyomların büyüklükleri­nin çok değişken  olduğunu kaydederek, birkaç milimetreden, 20* 30 santimetreye kadar büyük miyomlara rastlayabildikleri­ni ifade etti­.

Şikayet ve belirtilerin miyomların yerleşim yeri­ni yakınen  ilgilendirdiği­ni anlatan Buyru, "Bazı miyomlar gebe kalmayı zorlaştırabileceği gibi, düşük ve erken  doğum riski­ni de arttırabiliyor­. Bilhassa rahim içinde ve rahim duvarın­da yer alan miyomlar, kanamayla kısırlığa da sebep ola­bilir­­. Miyom çapı büyüdükçe ve sayıları arttıkça kısırlığa yol açma rizikosu de artmakta­dır­­.  Rahim içinde yer alan miyomlar küçük bile olsa bileha fazla sorun yaratır­­. Miyomların yol açtığı en  büyük sorun ler, kanama, gebe kalamama, çevre dokulara baskı ve yoğun kanama netice­si meydana gelen  kansızlıktır" ifadesi­ni kullandı­.

Buyru, miyomların kötü huylu olma ihtimali­nin binde 5 olduğunu ifade ederek, hızlı büyüyen, kan akımın­da farklılıklar olan miyomların kötü huylu olabileceği­ni dile getirdi­.

Doğurganlığını tamamlamış kadınlar­da fazlaca sayıda miyom olduğunu, bunların teker teker çıkartılması­nın kanama rizikosu taşıdığına vurgu yapan Buyru, bu çe­şit ameliyatların kadı­nın yaşamı yönün­den  risk oluşturma­sı halinde rahim alınması­nı da gerektirebildiği­ni kaydetti­.

HER MİYOMUN ALINMASI GEREKMİYOR

Prof­. Dr­. Faruk Buyru, görülmekte olan her miyomun alınmasını şart olmadığına dikkati çekerek, bunların ilaçla tedavisi­nin olmadığını, bazı zamanlar kanamaların azaltılışı için geçici olarak ilaçlar kullanıldığını söyledi­.

Miyomda kesin çözümün ameliyat olduğunu ifade edici Buyru, "Ancak pek çok kadın, ameliyata gerek olmadan miyomlarıyla sorun olmadan hayatlarını sürdürebilir­­. Kanama, gebe kalamama gibi şikayeti bulunanlar­da ameliyat gerekebilmekte­dir­­. Rahim içerisindeki miyomlar küçük olsa bile hem gebe kalamama, hem de yoğun kanamaya neden  olmaların­dan dola­yı ameliyat gerektirir­­. Rahim duvarındaki miyomlar, 5 santimetreden  büyükse ya da fazlaca sayıda olduğun­da ameliyat düşünüle­bilir­­. Rahim hari­cinde yer alan miyomlar, çok büyüdüğü zaman ya da çevreye baskı yaptığın­da ameliyat düşünülmelidir" biçimin­de konuştu­.

Buyru, miyomun kanlanmasına imkan veren  damarın tıkanma­sı gibi yeni tedavi seçenekleri­nin ortaya çıktığını dile getirerek, bu yolun ameliyat olmak istemeyen  ya da operasyonu sorunlu olabilecek hastalar­da düşünülüşü gerektiği­ni vurguladı­.

İlgili aramalar: miyom kansere neden olur mu, miyom kısırlığa neden olur mu, miyom kanser yapar mı, miyom kısırlık yapar mı