28 Nisan 2015 Salı

Diş Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Diş Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Diş doktoruna gidene kadar, diş ağrınızı hafifletmek amacı ile uygulanabilecek 10 doğal çözüm­.

Diş ağrısı­nın kesin çözümünün diş doktoruna gidip uzman yardım ala­rak tedavi olmayı gerektirdiği­ni söyleyen  Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt Selçuk Özbölük, "Fakat şöyle ki doktora gidinceye dek ağrıyı hafifletmede bir­takım doğal çözümler uygulana­bilir, bu çözümlerin geçici olduğu unutulmamalıdır, mutlak suretle bir diş doktoruna görünmek gerekir" dedi­.

1* Diş fırçalamak:
Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden  olan gıdaları uzaklaştırmaya destek olmakta­dır­­.  Dişlerin dişipi ile temizlenme­si ve fırçalama ağrı­nın azalışı­na yol açar­.

2* Sirkeli su ve tuzlu su gargarası:
Bu gargara diş ağrılarını kısmi olarak uyuşturur­. Dişi bakterilerden  temizler, şişmeleri azaltmaktadır­­.  Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etki­yi bulunur­.

3* Ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması:
Antibiyotik kullanılışı için mutlak suretle diş doktorunuza danışmanız gerekiyor­. Ağrıyan diş ısırdığın­da daha fazla ağrıya neden  olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir­­.

4* Karanfil yağı ya da kuru karanfil:
Karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır­­. Diş ağrısına iyi gelen  karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere maliktir­­. Eugenol denilen  güçlü bir madde ihtiva eder­. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunların­da da bulunmaktadır­­.  Kuru karanfili ağzınızda ağrıyan alana konup bekletilirse o alanı uyuşturup ağrı hissi­ni azaltmaktadır­­.  Bununla birlik­te karanfilin antibakteriyel özelliğin­den  ötürü çürük dişin etrafında­ki zararlı bakterilere etki eder­.

5* Sarımsak:
Çürük diş üstün­de bekletilerek ağrıya neden  olan bakterileri yok eder­.

6* Buz uygulaması:
Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulama­sı geçici olarak ağrıyı hafifletir­­.

7* Çörek otu:
Uyuşturma özelliği yoktur fakat düzenli kullanıldığı zaman ağrıya neden  olan faktörlerin ortadan kalkmasına imkan vermekte­dir­­. Vücudun bağışıklık sistemi­ni güç vermekte­dir­­.

8* Buğday çimi suyu:
Diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlar­dan koruyan doğal bir antibiyotiktir­­. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltmaktadır­­.

9* Zerdeçal:
Antibakteriyel ve antiseptik nitelikleri yardımıy­la ağrı giderme gücüne maliktir­­. Su ile karıştırılarak hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanmakta­dır­­.

10* Karabiber:
Güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar nitelikleri olan doğal bir antibiyotiktir­­. Diş ağrısı­nın azalmasın­da tesirlidir­­.

İlgili aramalar: diş ağrısı nasıl hafifletir, diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısı nasıl dindirilir