20 Nisan 2015 Pazartesi

Bebeğin Anne Karnında Hareketleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğin Anne Karnında Hareketleri

Bebeğini­zin hareketleri­ni hissetmek, gebeliğinizde yaşayacak olduğunuz en  hoşunuza gidecek şeydir­­. Sizi en  çok üzecek şey de doğal olarak, hareketlerin kaybolmasıdır­­.  İçinizde yeni bir hayatın filizlenip boy attığını, pozitif bir gebelik testi ya da karnını­zın büyümesinden, bebek kalp atımların­dan bile daha fazla gösteren  en  mü­him şey bebeğini­zin hareketleridir­­.

Bebeğin hareketleri­nin yedinci haftada başlamasına karşın, bu anne tarafı ile fark edilmez­. Hareketleri­ni ya da "canlandığını" 14­. ile 26­. haftalar arası herhangi bir dönemde, genel olarak de 18­. ile 22­. haftalar arasın­da hissedebilirsiniz­. Önceleri bebek sahibi olan bir kadın, genel­de bebeğin hareketleri­ni daha önce fark eder; çünkü nasıl bir hareket bekleyeceği­ni biliyordur­. Doğal ki, zayıf bir kadın da tombul bir kadına göre bebeğin hareketleri­ni daha erken  fark eder­.

Bazen  son tahmi­ni doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş ola­bilir­­.

Hiç kimse ilk kez anne olduğunu bilmenin nasıl bir duygu olduğunu hissettirdiği­ni tam anlamıyla söyleyemez, yüz gebe kadın ilk bebek hareketleri­ni yüz farkı şekil­de betimleyebilir­­. En çok tanımlanan tanımlar "karın­da bir kanat çırpınma hareketi" ve "kanımda bir kelebek gibi" biçimindedir­­. Daha erken  bebek hareketleri de "çarpma ya da dirsek atma", "seğirme", "guruldama", "birisi­nin karna vurması", "kabarcık patlaması", "kıvranma" , "çok güzel bir parka tepe taklak yürümeye başla­mak gibi" diye de tanımlanır­­. İlk bebek hareketi genel olarak yanlış bir şekil­de açlık ve gaz ağrısı sanılır­­. Hat­ta bir kadın, "Bluzumda bir böcek geziniyor zannettim, fakat daha sonra bunun bebeğimin hareketi olduğunu fark ettim" diye anlamıştır­­.

Yirminci haftaya kadar bebek hareketleri­nin hissedilmeme­si beklenen  bir durum olmadığından, hekimini­zin ultrason ile değerlendirme­si gerekiyor­. Eğer bebeğini­zin kalp atımı güçlü ve her şey yolun­da gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır­­.

İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, sonr­dan yeri­ni hareketlerin yeteri ka­dar sık olmayışı veya bir müddet fark edilmemesin­den  kaynaklı olan endişelere bırakmaktadır­­.  Bununla beraber gebeliğin bu süreci boyunca bu kaygılar gereksizdir­­. Fark edile­bilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik göstermekte­dir­­. Hareketlerin özelliği değişken  oluşudur­. Bebek devamlı hareketli olduğu hal­de bunların sadece bir bölümü duyula­bilir ölçüde kuvvetlidir­­. Öteki hareketler bebeğin rahim içerisindeki duruşun­dan (örneğin dışa değil iç kısma dönük tekmelemesinden) dolayı, veya si­zin faaliyetinize bağlı bir şekil­de duyulmaya­bilir (siz yürürken  çocuğunuz uyuya­bilir veya uyanık ola­bilir, ya da çok meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz)­. Bununla birlik­te siz tam da bebeğini­zin en  hareketli olduğu süreçte uyuyor ola­bilirisiniz­. (Birçok bebeğin en  hareketli olduğu zaman gece yarısıdır)

Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız, durumu aydınlatmanın en  iyi yolu akşamleyin tercihen  bir bardak süt veya iki saat uzanmanızdır­­.  Si­zin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir­­. Aynı şekil­de olmazsa bu kez birkaç saat uzanın, ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın­. Birçok anne, 20­. hafta dan evvel bir dönem bir ya da iki gün, hat­ta bazı zamanlar üç* dört gün süresince hiç bir hareket hissetmeye­bilirler­. 20­. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmasa bile (kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğini­zin hareketleri başlamışsa), 24 saat süresin­ce bebek hareketi duymaz iseniz dokturunuzu aramanız iyi bir düşüncedir­­.

28­. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlamaktadır­­.  Artık yeri iyice daraldığı için hareketleri de sınırlanır­­. Daralmış yuvasın­da fakat dönebilir ve kıpırdana­bilir­­. Başı leğene yerleştiği zaman artık daha da az hareket edebilmekte­dir­­. Araştırmalar, annelerin günlük olarak bebekleri­nin hareketleri­ni kontrol etme alışkanlığını edinmeleri­nin iyi bir uygulamaya olduğunu göstermiştir­­. Bu evrede, günlük olarak hareket hissetmeniz koşuluyla, hareketin ne olduğu önemsizdir­­. Eğer hiç hareket hissetmiyorsanız ya da ani panik benzeri bir hareket olursa doktorunuza danışın­.