24 Nisan 2015 Cuma

Varise Karşı Ne Yapabiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar:

Varise Karşı Ne Yapabiliriz?

Varis; toplardamarların ileri derecede genişlemesi ile birlikte cilt üstün­de kötü görünüme neden  olan ilerleyici, yaşamı menfi şekil­de etkisi altına alan bir rahatsızlıktır­­. Toplumda rastlanma sıklığı ülkeden  ülkeye farklılık gösterse de genel olarak yüzde 15 – 20 oranın­da gözlenmektedir­­. Basit olarak, toplumda her 5 ya da 6 kişiden  birisinde bu hastalık gözlenmektedir­­.

* Toplumu bu kadar etkisi altına almış olan bu hastalığın oluşum sebep­leri hususun­da türlü sebep­ler ileri sürülmüş olsa da bunların içinde en  kabul edileni kalıtımdır­­.  Ebeveynleri­nin birisinde ya da ikisinde varis hastalığı olan­lar da, hastalık daha yüksek miktar­da ve şiddetli şekil­de gözlenmektedir­­.

* Olumsuz beslenme ile yaşam koşulları da hastalığın oluşması ve ilerleyişine katkıda bulu­nur­. Lakin varis gelişimi­ni evimizde, yaşantımızda ve beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız değişimlerle önleyebiliriz­. Varise karşı alabileceğimiz kolay ama tesirli önlemleri şöyle sıralaya­biliriz:

1* BOLCA BALIK YİYİN: Balık, taze meyve ve seb­ze içeren  besinler ile dengeli şekil­de beslenilmelidir­­. Dengeli beslenme, günümüzde hemen  her hastalığın önlenmesinde tesirli bir metod olarak önümü­ze çıkar­. Taze lifli meyve ve seb­zelerin tüketimi yardımıy­la daha az oran­da kabız kalınmakta ve buna bağlı bir şekil­de toplardamarlar daha seyrek olarak deforme olur­.

2* KİRAZ DAMARLARA İYİ GELECEKTİR: Kiraz, böğürtlen  gibi meyveler bolca tüketilmelidir­­. Her iki meyve, yalnız­ca yakınmaların azalmasını sağlamakla kalmaz, hastalığın önlenme­si hususun­da da etkisi bulunur­.İçerdikleri antioksidan maddeler sayesinde, toplardamar yapısal olarak oksidan maddelerin zararlı tesirlerine karşı daha dirençli olur­.

3* ZENCEFİLE ALIŞIN: Ayrıca zencefil, soğan ve sarımsak tüketimi de varis tedavisinde faydalıdır­­. 

4* KABIZLIKTAN KAÇININ: Ağırlıklı olarak lifli besin­lerin tüketilmesi; bağırsakların temiz olma­sı ve kabızlığın önlenme­si yönün­den  etkisi bulunur­.Kabız kalınma­sı durumunda, varis gelişimi toplardamarlara binen  yük sebebiy­le hızlanmaktadır­­. 

5* ŞEKERE VE TUZA SAVAŞ AÇIN: Şeker, dondurma, kızarmış gıdalar, cips, tütün, tuz ve alkolün aşırı tüketimin­den  uzak durulmalı Bu tür lif muhteviyatı düşük besin­lerin aşırı olarak tüketilmesine bağlı olarak, kabızlığın gözlenme oranı daha yüksektir­­.

6* YÜRÜYÜŞ YAPIN VE BİSİKLET SÜRÜN: Günlük olarak egzersiz yapılmalıdır­­.  Yürüme, yüzme ve bisiklete binme bilhassa dolaşımın sağlıklı olma­sı yönün­den  faydalı egzersizlerdendir­­. Bu egzersizler, bacaklarda, baldır kas pompası­nın dinamik olarak çalışmasını sağlarlar­.

7* KİLO ALMAKTAN KAÇININ: Yaşınıza ve boyunuza uygun vücut ağırlığına sahip olmaya özen  gösterin­. Obezite ya da aşırı kilo alma durumlarında, bacaklar­da toplardamar sistemine binen  yük artmakta­dır­­.  Buna bağlı olarak, daha ba­sit bir şekil­de varis gelişmektedir­­.

8* DAR KEMER VE PANTOLON YASAK: Dar giysilerden  uzak durun Bu tür giysiler, sağlıklı dolaşıma mani olur­. Özellikle, bel bölgesinde yapmış olduğu baskı sebebiy­le dar kemer ve dar pantolon kullanımın­dan bilhassa sakınmakta fayda bulunmakta­.

9* BACAKLARINIZI 20 DAKİKA DİNLENDİRİN: Günde en  az bir defa, her iki bacağınızı kalp seviyeni­zin üzerine çıkarıp, 20 dakika süre ile ayaklarınızı dinlendiriniz­. Bu sayede, yer çekimi sebebiy­le bacak toplardamarların­da meydana gelen  kan birikimi engellenmiş olmakta­dır­­.

10* BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAKTAN UZAK DURUN: Uzun süre ayakta sabit olarak ya da oturma pozisyonun­da kalmayın­. Bacak* bacak üzerine atma pozisyonun­dan uzak duru­nuz­. Bacak toplardamarlarınıza yük bindireceğin­den  ağır eşya kaldırmayın­. Tüm sayılan bu durumlarda, bacak baldır kas pompası kafi şekil­de çalışmamaktadır­­. 

11* MASA BAŞI İŞİNİZ VARSA MOLALAR VERİN: Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız, uzun süre oturmamaya ve belli aralıklar­da ayağa kalka­rak dolaşmaya özen  gösterin­. Benzer şekilde, çalışma pozisyonun­da bacaklarınızı gerip – gevşeterek, baş parmaklarınızı oynatarak, sağlıklı olarak bacak dolaşımınıza katkıda bulunursunuz­.

12* TV İZLERKEN BACAKLARI KALDIRIN: Televizyon seyrederken  ya da kitap okurken, bacaklarınızı yukarı kaldırın, dolaşıma katkıda bulunun­.

13* VARİSLERİ KAŞIMAYIN: Genişlemiş varisli damarlarınızı sakın ola ki kaşımayın­. Unutmayın ki, incelmiş olan cilt sebebiy­le enfeksiyon gelişim rizikosu oldukça yüksektir­­. Bilhassa uzun süredir varisi bulunmakta olan hastalar­da dolaşıma yardım etmek kadar, cilt bakımına da ehemmiyet vermek gerekir­­.

14* BACAKLARA SOĞUK DUŞ MASAJI UYGULAYIN: Aralıklı olarak bacaklarınıza soğuk duşla masaj yapın­. Bu, sağlıklı dolaşım için tesirli ve gereklidir­­. Genel­de varis gelişmekte olan toplardamarlar, yüzeyel damarlar olup, artmış ısı değişikliklerin­den  menfi olarak kolaylık­la etkilenmektedir­­.

15* HER BANYO SONRASINDA BACAKLARINIZI NEMLENDİRİN: Her banyo sonrasında, bacaklarınıza yumuşatıcı krem sürerek, hem cildin beslenmesi­ni sağlayın hem de sağlıklı dolaşımı masaj yoluyla sağlayın­. İlerlemiş ve uzun süredir varisi mevcut olan hastalarda, bacaklar­da toplardamara komşu cilt seviyesinde bir incelme ve buna bağlı bir şekil­de enfeksiyona yatkınlık mevcuttur­.

İlgili aramalar: varise karşı ne yapılabilir, varisten nasıl kurtuluruz, varisi ne geçirir, varis için öneriler