8 Nisan 2015 Çarşamba

Fıtığın Tedavisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

FITIĞIN TEDAVİSİ

Fıtık tedavileri genel olarak cerrahi müdahaleyi gerektirmektedir­­. Ameliyatlar­da gerçekleştirilecek ilk hadi­se bağırsağın kese içerisi­ne giren  kısmı­nı tekrar karın boşluğuna yerleştirerek keseyi kaldırıp çevresindeki kasları güçlü ilmeklerle veya özel malzemelerle yama metodu ile tedavi etmektir­­. Bu şekil­de yapılmakta olan tedaviler­de gerilim olmaz­. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra herhangi bir sebeple zorlanırsa tekrar dikişlerin yırtılışı önlenmiş olmakta­dır­­.

Fıtık ameliyatların­dan sonra ameliyat olan bölgenin gerilimine mani olmak amacıyla en  az bir ay süresince hasta dinlendirilmelidir­­. Tamamen  iyileştiğin­den  emin olunduktan sonra hasta normal yaşamına dönebilir­­.

Hastanın yaşın­dan veya başka tıbbi bir sebepten  ötürü ameliyat olma­sı olanaklı olmaya­bilir­­. Bu gibi haller­de doktor bağırsağı dıştan girişimle tekrar karın boşluğuna doğru itecektir­­. O alan­da tekrar dışarı fırlamaya mani olmak amacıyla fıtık hastalarına özel korse veya geniş bir kayış kullanı­lıp hasta tedavi edilmektedir­­.

Basit gibi görünen  fıtık hastalığı eğer tedavi edilmezse çok ciddi sorunlara yol açar­. Bağırsak şiddetli ağrılara sebep olacak şekil­de sıkışır­­. Bu sıkışma kan dolaşımına mani olur ve bağırsakta kangren  oluşa­bilir­­.

İlgili aramalar: fıtığın tedavisi nedir, fıtık nasıl geçer, fıtık nasıl iyileşir