14 Nisan 2015 Salı

İkiz Bebeklerde Doğum

Sponsorlu Bağlantılar:

İkiz Bebekler­de Doğum

Doğumun fizyolojik, yani normal olan hali vajinal yol ile yapılan doğumdur­. Kadın vücudu nasıl gebelik boyunca bebeğin büyüme ve gelişmesine uyum sağlayabiliyor ise, miyadına gelmiş bebeğin vajinal yoldan doğumunu da gerçekleştirebilir­­.

Fizyolojik (normal) bir hadi­se olan vajinal doğumun rahat bir şekil­de gerçekleşebilişi için anne adayına hamileliğin başın­dan ititbaren  gebelik, kadın bedeninde gebelik esnasın­da meydana gelen  farklılıklar ve normal vajinal doğumla ilgili detaylı bilgiler verilmeli, nasıl davranma­sı gerektiği anlatılmalıdır­­.

Gebeliğin ilk ayın­dan başlayıp gebe kadın­da fiziksel ve psikolojik birçok farklılık olmakta­dır­­.  Gebeliğe ruhen  ve bedenen  hazırlıklı olan ve planlı bir gebeliğe sahip olan kadınlar­da bu değişiklikleri tolere edebilme kapasitesi çok daha fazladır­­.  Vücudun­da yeni bir canlı büyüten  bir kadı­nın kendi vücudu ve bebeği ile alakalı endişeler duyma­sı çok olağandır­­.  Bu kay­gı son aylara doğru doğum korkusu şekli­ni almaya başlaya­bilir­­. Çevresinde normal doğum yapmış kadınların abartılı anlatımları da kadın için bilinmez olan "doğum" olayın­dan korkulmasına neden  o­lur­. Bunları engellemek amacı ile hamile kadın, gebeliği­nin başlangıcın­dan başlayıp psikolojik olarak vajinal doğuma hazırlanmalı, vajinal doğumun normal fiziksel bir hadi­se olduğu anlatılmalıdır­­.  İlerleyen  aylar­da anne adaylarına solunum egzersizleri yaptırılmalı ve doğum hadi­seyi görsel eğitim araçları ile detaylı bir şekil­de öğretilmelidir­­. Bütün bu eğitimler nihayetinde anne adayı doğumda nasıl davranma­sı gerektiğini, doğumun kendisi ve bebeği için tehlikeli bir hadi­se olmadığını, riskli herhangi bir durumda uzman hekimlerin anın­da müdahale edip sorunu ortadan kaldırdıklarını öğrenir­­.

Hamileliği süresince normal ölçüler­de kilo alan, herhangi bir sağlık sorunu olmayan ( tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı vb­.) ve bebekleri normal ölçüler­de ve konumda olan ikiz gebeliğe sahip kadınlar normal vajinal doğum yapa­bilir­­. Buradaki temel kriterler bebekler arasın­da aşırı kilo farklılığı olmaması, bebeklerin anne doğum yoluna giriş şekilleri­nin ve pozisyonları­nın herhangi bir doğum travmasına yol açmayacak şekil­de oluşudur­. Her iki bebeğin de başı önde geldiği ikiz hamilelikler­de sorun olmadan bir vajinal doğum olanaklıdır­­.