27 Mayıs 2015 Çarşamba

Hamilelikte Vajina Akıntısı

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Vajina Akıntısı

Hamilelikte; sulu, süt kıvamında ve hafifçe kokulu bir akıntı (lökore) görülmesi normaldir­­. Bu akıntı pek çok kadın­da gebelik öncesi süreçte de olmakta­dır­­.  Akıntı gebelik ilerlediği müddetçe artar ve daha koyu duru­ma gelmektedir­­. Bu yüzden, bir­takım kadınlar gebelikleri­nin son ayların­da hijyenik bağ kullanırlar­. Tampon kullanmayınız, çünkü vajinanızda istenmeyen  mikropların üremesine sebep ola­bilir­­.

Eğer estetik kaygılarınızı bir yana bırakır iseniz (muhtemelen  aynı an­da eşini­zin de bu kaygıların­dan kurtulma­sı gerekecektir, çünkü oral seks yapıyorsa, akıntı­nın tadı ve kokusu onu huzur­suz edebilir) akıntıyı dert etmemeniz gerekir­­. Önemi olan olan üreme bölgesi­ni temiz ve kuru tutmanızdır­­.  Pamuklu iç çamaşırları giyebilirsiniz, dar ve sıkı pantolonlar­dan da kaçınmanız gerekir­­. Banyo ya da duştan sonra üreme bölgenizi iyice durulayın, deodorantlı sabun ya da parfüm gibi tahriş e­den  maddeleri kullanma­yınız­.

Eğer akıntınız kuru, yapışkan ve peynir kıvamındaysa, pis kokyorsa ya da akıntı yanma, kızarıklık, kaşıntı eşlik ediyor ise iltihaplanma var manasına gelmektedir­­. Hekiminize başvurup iltihabı , vajinanıza koyacak olduğunuz fitil, jel ya da kremlerle ortadan kaldıra­bilirsiniz­. Lakin ne yazık ki iltihap geçici olarak iyileşerek ve doğumunuza kadar iyileşme ve alevlenmelerle devam edecektir­­.

Basit vajina akıntıları üzülmenize ve kafanızı meşgul etmeye değmez. Ayrıca bu tip akıntılar bebeğinize zarar vermemektedir­­.

Eğer vajinanızdaki iltihaba mantarlar yol açmışsa, hekiminiz bunu itinayla tedavi edecek ve doğum esnasın­da bebeğinize geçişi­ni engelleyecektir­­. Bebeklerin ağız içlerindeki pamukçuk mantar iltihabı sorununa bağlıdır­­.  Bebeğinizde pamukçuk oluşsa bile tehlikeli olmaz ve kolaylık­la tedavi edilmektedir­­.

Titiz bir temizlikle ve beslenmenize dikkat edip iyileşmenizi hızlandıra­bilir ve yeniden  iltihaplanmayı önleyebilirsiniz­. Bilhassa banyo yapıldıktan sonra banyodan sonra ön­den  arkaya doğru kurulama yapınız, mikropların üreme­si için iyi bir ortam sağlayan şekerli yiyeceklerden  sakınınız­. Son incelemeler laktobasiullus asidofilus adlı bakteri­nin (yoğurdun mayalanmasına imkan veren  bakteri) hızlı bir şekil­de vajina iltihabı sorununu azalttığını göstermiştir­­.

Eğer cinsel temasla geçen  bir iltihabınız var ise, sizde ve eşinizde testlerle mikrop kalmadığı saptanıncaya dek cinsel ilişkide bulunmayın­. İltihap geçtikten  altı ay sonrasına kadar kondom (kondom) kullanın­. Yeniden  iltihaplanmayı engellemek için, sevişme esnasın­da mikropların parmak, penis ya da dille anüsten  vajinaya geçme riskine karşı dikkatli olunuz­.

İlgili aramalar: hamilelikte vajina akıntısı, gebelikte vajinal akıntılar