7 Mayıs 2015 Perşembe

Rahim Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

RAHİM KANSERİ

Rahim kanserine rahmin iç yüzeyinde, yani endometriumda başladığı için endometriyal kanser de denilir­­. Bilhassa Amerikalı kadınlara musallat olmuş en  yaygın kanser türüdür ve erken  yakalandığı zaman hemen  her zaman tedavi edilebilmektedir­­. Genel­de menopoza girip daha son­ra 50 ila 70 yaşları aralığın­da ortaya çıkmakta­dır­­.  Araştırmacılar kesin sebebi­ni bilmiyorlarsa da menopoza girip daha son­ra alınan östrojen  takviyesi­nin katkısı varmış gibi görünür­.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Menopoz sonrası vajinada kanama;
Menopozdan evvel aşırı kanamalı adet görmeler ya da iki adet arasın­da kanama;
Vajinadan pembe renkte ve sulu bir akıntı­ gelmesi.

Fazla kilolar endometriyal kansere zemin hazırlar­. Hat­ta tedaviyi de (ameliyat ve ışın tedavisi) zorlaştırır­­.

Günümüzde, östrojen  desteği metodu çok daha düşük dozda östrojeni, ayın belirli bir bölümünde progesteronla beraber kullanarak uygulanmakta­dır­­.Bu nedenle, uygun bir östrojen  tedavisi görüyorsanız, bu si­zin nüfusun geri kalan çoğunluğun­dan daha fazla kanser riskine sokmaz­. Lakin menopoz belirtilerine karşı östrojen  yalnız başına alınırsa kanamaya neden  ola­bilir­­.

Rahim kanserine yakalanma olasılı­ğı yüksek olan kadınlar; hiç doğum yapmamış bulunanlar, 52 yaşın­da hala adet görenler, kısırlık ya da düzensiz adet sorun­ları bulunanlardır­­.  Doğum kontrol hapı kullanan kadınların endometriyal kanser olma ihtimalleri azalmakta­dır­­.

Rahim Kanserinin Teşhisi

Rahim kanseri erken  evreler­de belirti göstermemektedir­­. PAP Smear testi, hadi­seyi vakaların yarısın­dan daha azın­da yakalaya­bilir ve muayene esnasın­da da farkedilmez­. İlk işaret vajinada kanamadır­­.

Belirtiler varsa, doktor endometriyal biyopsi yapmakta­dır­­.  Doktor muayenehanesinde genel olarak anesteziye gerek olmaksızın, rahimin iç yüzeyinden, analiz edilmek üzere küçük bir parça alır­­. Rahim kanseri varsa, biyopsi birçoğu kez bunu tespit eder­.

Daha kesin bir teşhis için kürtaj gereklidir­­. Doktor rahimin iç yüzeyi­ni hafif olarak kazıyarak analiz etmek üzere doku örnekleri alır­­. Bu işlem için herhangi bir şekil­de anestezi gerekir ve bu genel olarak hastanede, gece yatmadan, yapılmakta­dır­­.  Eğer kanser olduğu tayin edilirse ve rahimden  öteye yayıldığını düşündürecek bir neden  yoksa, doktor bazı testler yaparak başka tümörler olup olmadığını araştırır­­.

Genel­de yavaş ilerleyen  ve teşhis edildiğinde hala yayılmamış olma olasılı­ğı yüksek olan bir türdür­. Bu da, yakalanan kadınların birçoğu kez tedavi edilebildiği manasına gelmektedir­­. Erken  teşhis edildiğinde, en  az 5 sene kurtulma olasılı­ğı % 88dir­­. Çevredeki dokulara yayıldığın­da bile bu oran % 75'dir­­. Nadir olarak tümörün hızla büyümekte olan öldürücü bir cins olma­sı halinde, sonuç bu kadar iyi olmaya­bilir­­.

Rahim Kanserinin Tedavisi

Ameliyat :
Doktorların birçoğu histerektomi (rahmin alınması), tavsiye ederler­. Fallop tüpleri­nin ve yumurtalıkların da alınma­sı gerekir, çünkü kanserin bu organlara da yayılma eğilimi bulunur­.

Radyasyon ;
Kanser rahmin ötesine de yayılmışsa, ameliyat sonra­sı radyasyon tedavisi yapılışı gerekir­­. Bazı zamanlar ameliyat yerine radyasyon kullanıldığı da olmakta­dır­­.  Bu, genel anestezi altındayken  vajina ya da rahime bir alet ya da radyum yerleştirilip yapılmakta olan derin bir radyoterapidir­­. Radyum vücudun içinde birkaç gün kalır ve bu süre içinde hastanede yatılması gerekir­­. Bazı durumlar­da da birkaç metod bir arada kullanılır­­.

İlaç Tedavisi;
Eğer kanser bedenini­zin başka yerlerine metastaz yapmışsa (yayılmışsa), projesteron büyümeyi genel olarak durdurur­. Bu 2 ila 3 sene içindir, hat­ta bazı zamanlar daha bile uzun ola­bilir­­. Başka antikanser ilaçlar da kullanıla­bilir­­.

Sağkalım
Evre 1 endometrium kanserinde beş senelik sağkalım oranları % 90 dolayındadır­­.  Bu oran Evre 2 vakalar­da bir miktar düşüşle %69 ila 83 arasın­da keşfedilmiştir­­. Evre ilerlediği müddetçe sağkalım %40'lar dolayına iner­. Nüks ederse bu ilk iki sene içinde en  fazla oran­da görülmekte­dir­­. 5 yıldan sonra nüks etmesi epey nadir görülen bir durumdur­­.

İlgili aramalar: rahim kanseri, endometriyal kanser, rahim kanserinin belirtileri, rahim kanserinin tedavisi, rahim kanseri öldürür mü