27 Mayıs 2015 Çarşamba

Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Şüpheniz var ­ise vakit kaybetmeden gidin­. Defalarca kontrol ettiğiniz hal­de doğumun gerçekten  başladığına emin olamaya­bilirsiniz­. Emin olmayı beklemeyin evde doğurmayı düşünmüyorsanız derhal doktorunuza gidin­. Konuşurken  gelen  kasılmalar yardımıy­la ihtimalle sesinizi tonun­dan gerçek doğum olup olmadığını anlayacaktır­­. (Elbette utanarak sancıyı gizlemeye çalışmıyorsanız­.) Doğum habercileri­nin gerçek bulunmadığı anlaşılırsa utanacak olduğunuz korkusu dokturunuzu aramanızı engellemesin­. Bunun yanlış bir alarm olduğu anlaşılırsa kimse size bir şey söylemeyecektir­­. Doğum işaretleri­ni yanlış anlayan ilk hasta siz değilsiniz ve inanın sonuncu da olmayacaksınız­.

Eğer bütün belirtiler hastaneye gitmeye hazır olduğunuzu gösteriyor ise dokturunuzu hangi saatte oluyor ise olsun arayın­. Suçluluk duygusu ya da aşırı nezaketin dokturunuzu hafta sonu huzur­suz etmenizi ya da gece yarısı uyandırmanızı engellemesine izi vermeyin­. İşleri doğum yaptırmak olan kişiler sadece 9'dan 5'e çalışma beklentisinde değillerdir­­.

Hekiminiz büyük ihtimalle kasılmalarınız belli sıklığa ulaşınca (varsayalım ki 5, 8 ya da 10 dakika ara ile) aramanızı tembihlemiştir­­. En azın­dan bazısı bu sıklığa ulaşınca arayın­. Mutlaka tamamı­nın beli aralıklarla gelmesi­ni beklemeyin; bu katiy­yen  olmaya­bilir­­.

Hekiminiz ayrıca su keseniz yırtılırsa, ya da doğum başlamadığı hal­de siz yırtıldığını düşünecek olursanız de aramanızı istemiştir­­. Şunlar var ­ise mutlak suretle hemen  arayın: beklenen  tarihe hala haftalar varsa; bebeğini­zin küçük olduğunu veya leğene yerleşmediği­ni biliyorsanız; amniyon sıvısı yeşile çalan kahverengiyse­.

Gerçek doğum olmayabileceği şüphesi varsa, bu gerçek doğum olmaz biçimin­de bir çıkarımda bulunmayın­. Garantiye almak amacıyla hata yapmayı göze alın ve dokturunuzu arayın­.