31 Mayıs 2015 Pazar

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Alışmış olduğunuz yatış biçiminizden  gebelik esnasın­da vazgeçmeniz, henüz bir çocukkken beraber uyuduğunuz oyuncak ayınızdan ya da barbi bebeğinizden vazgeçmek kadar zordur­. Bun­dan dolayı bir müddet uykunuzdan olursunuz fakat bu durum sadece yeni yatış biçimine alışıncaya dek sürmektedir­­.

Genel­de kullanılan iki yatış biçimi (sırtüstü ve yüzüstü) gebelik esnasın­da uygun olmaz­. Zira yüzüstü yatarasanız, karnınız büyüdüğü için bir karpuzun üstün­de yatmak ne kadar rahat ise o kadar rahat olur­­. Sırtüstü yatmak ise daha ba­sit olması­na rağmen, rahmini­zin bütün ağırlığı sırtınıza, bağırsaklarını­za ve inferior vena cava denilen  vücudun aşağı kısımların­dan kalbe kanın geri dönmesinden sorumlu olan damarın üzerine biner­. Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttıra­bilir, sindirim işlemi­ni engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı boza­bilir ve kan basıncını­zın düşmesine neden  ola­bilir­­.

Bu, ayakta uyumanız gerekiyor manasına gelmiyor­. Kıvrılarak veya uzanarak bir tarafınıza yan yatmanız, tercihen  de sol yan tarafınıza yatıp arasına yastık koyarak bir bacağınızı diğeri­nin üzerinde çaprazlamanız, sadece si­zin için değil bebeğiniz için de en  iyi yatış biçimidir­­. Bu yatış biçimi sadece gıdaların ve kanın plasentaya en  üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı an­da böbreğin işlevleri­ni en  iyi şekil­de yerine getirmesi­ni sağlar ki bunun anlamı da atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz, ayak ve eller­de daha az şişmedir­­.

Bununla beraber azıcık insan bütün gece aynı yatış şeklinde kalmayı başara­bilir­­. Uyanır ve kendinizi sırtüstü ya da yüzüstü yatar durumda bulursanız telaşlanmayın­. Bunun hiç bir zararı bulun­maz­. Yan pozisyona dönün ve uyuyun­. Birkaç gece kendinizi huzur­suz hissedebilirsiniz, fakat vücudunuz çok yakın­da yeni yatış biçimine alışacaktır­­.

İlgili aramalar: hamilelikte hangi pozisyonda yatmak gerekir, gebelikte nasıl yatılmalıdır, hamilelikte nasıl yatılır, gebelikte ne şekilde yatmamız gereklidir, hamilelik için hangi yatış pozisyonu uygundur