27 Mayıs 2015 Çarşamba

Doğumdan Sonra Eski Haline Dönme

Sponsorlu Bağlantılar:

Doğumdan Sonra Eski Haline Dönme

Çocuğa bakmanın, her türlü diyet metodların­dan daha çabuk kilo vermeye sebep olduğu (ortalama 5­.5 kilogram) fakat birçok kadı­nın bunu yeteri ka­dar hızlı bulmadığı bili­nir­­. Bilhassa aynadaki görüntülerine bir göz attıklarında, kadınlar kendileri­ni hala gebe gibi göre­bilirler­. Lakin neyse ki yalnız­ca 1 ila 2 ay gebelik pantolonlarıyla idare ede­bilirler­.

Elbette gebelik öncesi görüntüye ve kiloya dönüşü hamilelik süreci boyunca alınmış olan kilolarla yakınen  ilgilidir­­. 11­.5 kilogram ya da daha az kilo alanlar diyet uygulamaksı­zın eski kilolarına ikinci ayın nihayetinde ulaşırlar­. Öbürlerinin hamilelikte almış olduğu aşırı kilolar sihirli bir biçimde ortadan kalkmaz­. Lakin emzirenler­de (veya ekstra olarak en  az 500 kalorilik ve kalsiyum destekli beslenenlerde) uygun seçilen  bir diyet yavaş ve tesirli ağırlık kaybı sağlar­. İlk 6 hafta sonunda, emzirmeyen  anneler iyi dengelenmiş zayıflamayı sağlayan diyet uygulaya­bilirler­. Emziren  anneler de "eğer aşırı yağlanma var ise" sütleri­ni kesmeyecek şekil­de kalori alımını kese­bilirler ve böyle­likle kilo kaybede­bilirler­. Genel­de bebek sütten  kesildiğinde fazla kilolar da verilmiş olmakta­dır­­.

Eski vücut şekline dönmek aşırı kilo almamış bulunanlar­da bile sorun olur­. Hiç kimse doğum odasın­dan görünmek arzu ettiği kadar ince olarak ayrılmaz­. Doğumdan sonran­da karın­da meydana gelen  çıkıntı­nın sebep­lerin­den  biri rahmin hala geniş oluşudur, rahim eski boyutuna fakat altı hafta nihayetinde ulaşacaktır ye böyle­likle karın da buna uygun olarak küçülecektir (rahimdeki gelişmeyi hemşire ya da hekimini­zin size gösterdiği şekil­de elinizle yoklayarak takip edebilirsiniz­. Artık elinize gelmediği­ni hissediyorsanız, leğen  içinde aşağı inmiş demektir)­. Rahmini­zin şişkin durması­nın başka bir sebe­bi de vücut sıvılarıdır­­.  Doğum sonrasıki ilk bir iki gün içerisinde 2­.5 kilogram ya da daha fazlası yok olacaktır­­. Lakin sorun geri kalan karın kasları ve deri­nin sıkılaşmasıdır­­.  Eğer bir çaba harcamazsanız yaşam boyu sarkık kala­bilirler­.

İlgili aramalar: hamilelikte önceki hale nasıl dönülür, gebelik öncesi kiloya tekrar nasıl ulaşılır, doğumdan sonra eski haline dönme