28 Mayıs 2015 Perşembe

Toksik Şok Sendromu

Sponsorlu Bağlantılar:

Toksik Şok Sendromu Nedir?

Toksik şok sendromu "staphylococcus aureus" adı verilen bir bakteri­nin oluşturduğu aniden gelisen  bir rahatsızlıktır­­. Kadınların yaklasık %6 sın­da vajinada bu bakteri bulunmaktadır­­. ama yalnız­ca %2 kadın­da sorun yapan bakteri bulunur­. Bu hastalığın adet esnasın­da tampon kullanımı ile ilişkisi çok belirgindir­­. Fakat doğumdan sonra meme ve rahmin bu bakteri­nin enfeksiyonun­dan ve karın yaralanmaların­dan sonra da görüle­bilmektedir­­.

Toksik şok sendromunu hastalığının özellikleri nelerdir?

Yüksek ateş (38­.9 dereceden  yüksek olması)
Yaygın döküntü
Tansiyon düşüklüğü
Deride soyulma olması(1 ia 2 hafta sonra)
Sindirim sistemi rahatsızlıkları (kusma ve ishal gibi)
Kas ağrıları
Böbrek fonksiyonlarda zayıflama
Sinir sistemi ve bilinç bozuklukları
Karaciğer enzim bozuklukları

Toksik şok sendromunun tanısı nasıl konur?

Vajina ya da özel bölgelerden  alınan örnekler­de bakteri­nin gösterilişi ile konur

Toksik şok sendromunun tedavisi nedir?

Vajinal tampon var ­ise çıkartılmalıdır­­.  Hastalar hastaneye yatırılmalı ve gerek görülürse kan basıncını kontrol edebilmek amacı ile fazlaca miktar­da sıvı verilmelidir­­. Bununla birlik­te bakteriyi öldürmek amacı ile antibiyotik tedavisi gerekiyor­. Hastanın haline göre ek tedaviler gerekebilmekte­dir­­.

Alınma­sı gerekli önlemler

Bütün kadınların uzun sü­ren  ve gece boyunca tampon ya da vajina içi korunma araçları­nın kullanımın­dan kaçınmaları doğrudur­. Doğumdan sonra dönemdeki kadınların doğumu izleyen  6 ila 8 hafta süre ile tampon kullanımın­dan kaçınmalıdır­­.  Toksik şok sendromu geçirmiş olan kadınların yeniden  tampon kullanımına başlamaması gerekiyor­. Bu hastalık yeniden  tekrar edebilir, bu katiy­yen  unutulmamalıdır­­.

İlgili aramalar: toksik şok nedir, toksik şok sendromu nedir, zehirlenme şoku nedir