14 Mayıs 2015 Perşembe

Gebelikte Diş Problemleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte Diş Problemleri

Gebelik esnasın­da bütün alakanızı büyümekte olan karnınıza yoğunlaştırmanız sebebiyle, diş sorunlarını­zın gözden  kaçışı olanaklıdır­­.  Gebelik hormonların­dan dola­yı dişetleri, aynı burnunuzun iç yüzeyi gibi şişmektedir. Sonrasında iltihaplanır ve kolaylık­la kanar duru­ma gelmektedir­­.

Ağzınızdan gelen acil durum uyarılarını beklememek en  iyisidir­­. Eğer bir çürükten  kuşkulanıyorsanız, hemen  diş doktorunuzdan bir buluşma alın­. Bazı zamanlar diş bakımınızı yaptırmamak, bebeğinizin sağlığını diş bakımı yaptırmaktan çok daha fazla riske soka­bilir­­. (örnek verecek olursak herhangi bir tıbbi bakımı yapılmamış çok kötü çürük dişler, bütün bedene yayılabilecek enfeksiyon kaynağı olarak hem sizi hem de bebeğinizi büyük bir tehlikenin içerisi­ne atar­.

Bununla beraber gebelik esnasın­da diş doktorunuza başvurduğunuzda size özel bir dikkat gösterilmelidir­­. Genel anestezik madde kullanıldığı zaman bebeğin oksijen  yardımını azaltmadığın­dan emin olmak gerekir­­. Anestezik madde kullanılmama­sı da bebeğe zarar verebilir­­. Bir çok olguda lokal anestezikler kafi olacaktır­­. Eğer genel anestezi yapılışı gereği kesinse, bunu tecrübe­li bir anestezi uzmanı yapmalıdır­­.  Anestezi konusunu hem diş hekiminiz hem de doğum hekiminizle konuşun­. Bununla birlik­te hep beraber dişinize yapılacak müdahale önce­leri ya da sonra­sı antibiyotik kullanımına gerek olup olmadığını kontrol edin­.

Dişinize yapılmakta olan müdahale sonrası, bir müddet katı gıdaları çiğneyemeyebilirsiniz ve bu sebepten  ötürü bazı diyet değişiklikleri yapmanız gerekebilmekte­dir­­. Sadece sıvı besinler alabileceğinizden  yiyecek gereksinmenizi süt kokteylerin­den  sıklık­la içerek sağlaya­bilirsiniz­. Bu süt karışımlarını midenizde bir sorununuz yok ise, portakal suyu, ev yapımı krema ile yapılan sebze çorbaları, yoğurt ile destekleyebilirsiniz­. Yumuşak gıdalara geçince püre haline getirilmiş et ve sebze, haşlanmış patates, ezilmiş yumurta ve yoğurt tükete­bilirsiniz­.

Muhakkak bütün diş problemleri için en  iyi tedavi korunmadır­­.  Gebelik boyunca ve daha da iyisi bütün hayatınız boyunca diş sağlığınızı koruyucu bir program izlemeniz sizi bir çok diş sorunun­dan korur­.

Gebeliğiniz boyunca en  az bir kez, daha da iyisi her üç aylık süreçte bir defa dişlerinizi kontrol ettirin­. Sadece dişeti problemleri değil, çürük oluşumuna olan plakların temizlenme­si de önemlidir­­. Kesinlikle gerekmedikçe diş sorunlarınız için röntgen  çektirmekten  kaçının­. Anestezi gerektirmiş olan rutin tedavi işlemleri esnasın­da kullanılan lokal anestezikler bile kana karışa­rak bebeğe ulaşabileceğinden, gebelik sonrasına ertelenmelidir­­. Eğer dişeti sorunlarınız var ­ise diş doktoruna dişetlerinizi kontrol ettirin­.

Bilhassa öğün araların­da olmak üzere beyaz kristal şekeri ya hiç veya azıcık kullanın (öğün araların­da kurutulmuş meyvelerden  de sakınınız) ve bol miktar­da Vitamin C içeren  besinler tüketin­. Şeker hem diş çürükleri­ni hem de dişeti hastalıklarını fazlalaştırır­­. Buna karşılık Vitamin C dişetinizi güçlendi­rir ve kanama ihtimali­ni azaltmaktadır­­.

Günlük kalsiyum ihtiyacınızın tamamını aldığınızdan emin olmalısınız. Kalsiyum sadece hamilelikte değil, bütün hayatınız boyunca diş ve kemiklerinizi kuvvetlendirip onların daha sağlıklı olmasına imkan vermekte­dir­­.

Diş hekimini­zin önerisine uygun olarak, düzenli bir şekil­de dişlerinizi fırçalayın­. Eğer diş hekiminiz koruyucu önlemlere ehemmiyet vermiyorsa, büyük olasılıkla yanlış diş doktoruna gidiyorsunuz­.

Ağzınızdaki bakteri miktarını daha da azaltmak için, dişlerinizi fırçaladığınızda dilini­zin üzeri­ni de fırçalayın­. Bir aynı an­da nefesini­zin güzel kokması­nı da sağlar­.

Eğer yemekten sonra lavaboya ya da diş fırçanıza uzaksanız, şekersiz sakız çiğneyebilir ya da bir avuç yer fıstığı yiyerek (bunların tamamı­nın antibakteriyel temizleme kapasiteleri vardır) dişlerinizi fırçalayıncaya dek ağzını­zın içi­ni koruya­bilirsiniz­.

İlgili aramalar: hamilelikte diş problemleri, gebelikte diş sorunları, hamilelikte diş bakımı