8 Mayıs 2015 Cuma

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE KABIZLIK

Gebelikte kabızlık çok yaygın rastlanan bir problemdir ve bunun birçok sebe­bi bulunur­. Bir tanesi hamilelikte hormon düzeylerindeki artışa bağlı bir şekil­de bağırsak kas dokusundaki gevşemelerdir­­. Diğer bir neden büyümekte olan rahmin bağırsaklara yaptığı baskı sonucu normal çalışmasını engellemesidir­­.

Yine de bütün bunlara rağmen  hamilelikteki kabızlık katiy­yen  çaresiz olmaz­. Aşağıdaki önlemleri uygularsanız hem bu düzensizliği hem de sonu­cu olan basurları engellemiş olursunuz­.

Lifli Yiyecekler Tüketerek Kabızlıkla Savaşın: Kabızlık yapıcı saflaştırılmış yiyeceklerden  kaçı­nın ve lif bakımın­dan zengin taze sebze ve meyveler (çiğ veya hafif pişmiş ve mümkünse kabuklu), ekmekler, kepekli gıdalar ve baklagiller (kuru fasulye veya bezelye); kuru meyveler (kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir ve benzeri) yemeye çalışın­. Eğer esasın­da azıcık lifli yiyecek alıyorsanız, öğünlerinize lifli gıdaları azar azar ekleyin. Çok fazla lifli yiyecekler tüketmemek de midenizi huzur­suz edecektir.  Bunun sebebi de lifli gıdaların geçici yan tesirlerin­den  biri­nin gaz ve şişkinlik olmasıdır­. Tüm günkü öğünlerimizi 6 eşit parçaya bölerseniz bölmeniz daha iyi olacaktır.  3 büyük öğünde kendinizi çok huzur­suz hissedebilirisiniz­. 3 büyük öğün yerine küçük ara öğünlerle mide ve bağırsak sisteminiz daha rahat edecektir.

Bütün bunlara rağmen  ce­vap alamıyorsanız yemeklerinize buğday kepeği ilave edin­. Önce üzerine serpmekle başlayın, 2 yemek kaşığına kadar arttıra­bilirisiniz­. Daha fazla almayın çünkü bu mide* bağırsak sistemini­zin çok hızlı çalışmasına, dolayısıyla gerekli gıdaların emilmeden  atılmasına neden  o­lur­.

Bol su tüketin: Kabızlık, bol sıvı karşısında yenik düşer­. Bilhassa su ve meyve sebze suları dışkıyı yumuşatır ve gıdaların sindirim sisteminde rahatlıkla ilerlemeleri­ni sağlar­. Bazıları limonlu sıcak su içmenin faydalı olduğunu söylemektedirler­. Kabızlık şiddetli ise kuru erik suyu oldukça yararlıdır­­.

Egzersize doymayın: Günlük yaşa­mın rutinliğine en  az yarım ya da bir saatlik yürüyüşler ilave edin­.

Bütün bu uyarıları dikkate aldığınız halde kabızlığınız devam ediyor ise doktorunuza danışın; doktorunuz size daha farklı şeyler tavsiye edebilmekte­dir­­.

Kabızlığınız yoksa: Gebe kadınlar hamilelikteki kabızlığın normal olduğu hususun­da anneleri, arkadaşları, kitaplar, hekimler tarafı ile öyle hazırlanırlar ki kabızlığı olmayanlar kendilerinde sorun olduğunu düşünürler­.

Gebelikte mide bağırsak sistemi gebelik öncesine göre daha iyi çalışmaz­. Fakat diyetteki besinler yardımıy­la (Dengeli Beslenme Diyetinde önerildiği şekilde meyve, sebze, kepekli gıdalar, meyve suları) daha düzenli ola­bilir­­. Mide ve bağırsak sisteminiz kabızlığa alışkınsa diyet değişikliğine bağlı bir şekil­de başlangıçta tuvalete çıkmalarınız azalır ve geçici olarak gaz ve şişkinlik ola­bilir ama sonr­dan "düzenli" bir duru­ma gelirsiniz ve bu böyle devam eder gider­.

Eğer çok sık çıkıyorsanız (günde iki kereden  daha sık), veya dışkınız sulu, kanlı ya da sümüksü bir maddeyle kaplı ise mutlak suretle bu konuyu hekiminizle bu konuyu görüşün­. Gebelikteki ishal dehidrasyona neden olacağı için acil müdahale gerektiren bir durumdur­­.

İlgili aramalar: hamilelikte kabızlık, gebelikte kabızlık, hamilelikte peklik, gebelikte peklik, hamilelikte kabızlık nasıl geçer