20 Mayıs 2015 Çarşamba

Hamilelikte Ayaklarda ve Ayak Bileklerinde Şişme

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Ayaklarda ve Ayak Bileklerinde Şişme

Daha önceleri, ödem (dokular­da aşırı sıvı birikimine bağlı olarak ortaya çıkan şişme) hamilelikte olabilecek bir tehlike işareti olarak kabul ediliyordu­. Günümüzde artık hekimler hafif şiddetteki ödemin hamilelikte beden  sıvılarındaki normal ve gerekli bir artışa bağlı olduğunu biliyorlar­. Preeklampsiyi düşündürecek başka belirtiler yok ise, ayak bileklerinde ve bacaklar­da birazcık şişme tümüyle normal kabul ediliyor­. Aslında, kadınların %75'inde gebeliğin bir süreci boyunca bu türden  bir ödem gelişmektedir­­. Sıcak havalarda, günün nihayetinde ya da uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra ödem gelişme­si oldukça fazladır­­.  Çoğu kadın şişliklerin sonrasındaki günü veya birkaç saat yattıktan sonra büyük oran­da kaybolduğunu fark eder­.

Genel­de ödem birazcık huzur­suz e­den  olmanın hari­cinde bir ehemmiyet taşımamakta­dır­­.  Rahatsızlığı azaltmak amaç­lı bacaklarınızı yükseğe kaldırın veya mümkünse, tercihen  sol tarafınıza, yatın; rahat ayakkabılar ya da terlikler giyin; lastik bantlı çoraplar giymeyin­.

Ayaklarınızaki şişlikler sizi çok huzur­suz ediyorsa, korseli çoraplar giymeyi deneyin­. Gebeler için şiş karına göre yapılmış külotlu çoraptan tutun, dizaltı çoraplara kadar bir çok tür satılmaktadır­­.  Bu konuda hekimini­zin önerisi­ni de alın­. Alışveriş yaptığınızda, gebelik esnasındaki kilonuzu gözönüne alın­. Korseli çorabı sabah kalkınca, ödem azken  giyin­.

Günde en  az 2 ila 3 litre sıvı alıp sistemdeki atık maddelerden  kurtulma­sı için vücudu­nuza yardımcı olun­. Paradoks şekilde, birçok kadın­da daha fazla sıvı almak sıvı tutulmasını engeller­. Aynı şekil­de de, bir sefer­de iki bardaktan fazla içmeye çalışmayın, yer kalmayacak kadar midenizi doldurmayın­. Normal bir hamilelikte tuz alımı­nın kısıtlanma­sı (kan basıncı yüksek olan bir­takım kadınlar­da tuz kısıtlana­bilir) artık kabul görmese bile, fazla tuzlu yemek de su tutulmasını artıracağı için akıllıca sayılmaz­.

Elleriniz ve/veya yüzünüz şişiyor ise, ya da ödem 24 saat geçtikten sonra bile azalmamış ise doktorunuza başvurun­. Bu türden  şişmeler önemsiz ola­bilir, ama hızlı kilo artışı, kan basıncın­da yükselme ve idrar­da proteinle birlikteyse preeklampsi (gebeliğe bağlı hipertansiyon) başlangıcı da ola­bilir­­.

İlgili aramalar: hamilelikte ayaklarda şişme, hamilelikte ayak bileklerinde şişme, gebelikte ayak bileklerinde şişlik, gebelikte ayakların şişmesi