6 Mayıs 2015 Çarşamba

LEEP Nedir? LEEP Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

LEEP Nedir?

LEEP kelime­si rahim ağzı­nın kötü huylu hastalıklara dönüşebilen  öncül hastalıkları­nın tedavisi için kullanılan bir tekniği anlatmaktadır­­. Lazerden  daha da yeni bir teknoloji olan LEEP aslında "Loop Electrosurgical Excision Procedure" cümlesi­nin ingilizceden kısaltılmış halidir­­. LEEP, rahim ağzında görülen değişimin kesin tanısını koymak için ve tedavi etmek amacı ­ile yapılmakta­dır­­.  Tüm tanımlamalar elektrik enerjisi ile çalışmakta olan ve halka biçimin­de bir telden  meydana gelen  oldukça kolay bir cerrahi alet ile gerçekleştirilen  bir operasyonu anlatmaktadır­­.  Bu alet yardımı i­le rahim ağzındaki değişim gösteren  alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekil­de çıkartılmaktadır­­.

LEEP Kimlere Yapılır?

PAP smear neticesin­de kanser öncüsü oluşumlar saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır­­.  Günümüzde LEEP bir­takım hastalıklar­da kullanılan rahim ağzını yakma, dondurma veya laser ile tahrip etme gibi birçok geleneksel tedavi­nin yeri­ni almıştır­­. Başka işlemlerin tam tersi LEEP ile doku tahrip edilmeden  çıkartılır ve bu sayede tedavi el­de edilebi­lirken  tanıyı patolojik olarak doğrulama olanağı da doğar­.­.

LEEP İşlemi Nasıl Yapılır?

LEEP cerrahi bir işlem olmakla beraber ayaktan cerrahi işlemler sınıfında kabul edilmektedir­­. Lokal anesteziyle yapıla­bilir olduğu gibi genel anestezi altın­da de yapıla­bilir­­. Rahim ağzın­da ağrı hissi­ni taşımakta olan sinirler olmadığın­dan hasta işlem esnasın­da acı duymaz­. İşlemdan sonra hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen  olağan hayatına dönebilir­­. Bu işlem yaklaşık olarak 3 ile 4 dakika sürmektedir­­. Hasta jinekolojik konumda yatar iken  vajinaya spekulum olarak isimlendiri­len  muayene aleti konur ve rahim ağzı görülmekte­dir­­. Elektrik akımı­nın güvenilir akışını meydana getirmek amacı ile hastanın bacağına bir topraklama pedi yapıştırılır­­. Sonrasın­da ucun­da elektrik akımını ileten  yarım halka biçimin­de bir tel bulunmakta olan kaleme benzeyen elektrokoter yardımıyla rahim ağzın­dan bir parça çıkartılır­­. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar­. Çıkarılan materyal, patolojik araştırma için patoloji laboratuarına gönderilir­­. Kanamanın devam etme­si halinde kalemin ucundaki tel çıkartılarak ucu topı anımsatan bir parça takılıp kanayan yerler yakılmakta­dır­­.  Kanamayı durdurmak amacı ­ile bir­takım sıvılar da kullanıla­bilir­­. İşlem lokal anestezi altın­da yapılmış ise hasta hemen  kalkıp normal yaşantısına dönebilir­­. Genel anesteziyle yapılmakta olan işlemlerden  sonra ise anestezi­nin etki­yi geçene kadar 30 ila 60 dakika ayılma odasın­da bekler­. LEEP olacak hastaların işlem öncesinde özel bir hazırlık yapmalarına gerek yoktur­.

İlgili aramalar: leep nedir, leep işlemi nedir, leep nasıl yapılır