15 Mart 2012 Perşembe

Prezervatif (Kondom) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Prezervatif Nedir?

Prezervatif, cinsel ilişki sırasında penise takılan, kauçuk ağacının sütünden üretilmiş, bir tür kılıftır. Erkeklerin kullabileceği en pratik ve en güvenli doğum kontrol yöntemidir. Günümüzde kullanımı son derece yaygın olmasına rağmen hakkında yalan yanlış bir çok şey söylenmektedir. Çok sayıda erkek prezervatif kullanıldığı zaman kadının ilişkiden daha az zevk alacağını düşünerek kullanmayı reddeder. Böyle düşünmeleri doğaldır. Bunu düşünmelerinin nedeni; penisle vajinanın birbirine temasını engellemesidir. Bu düşüncelere rağmen prezervatif kullanımının kadının ilişkiden aldığı zevke hiçbir etkisi yoktur. Prezervatif kullanmak veya kullanmamak, kadının bölgesel uyarılmasına aynı hazzı verir. Hatta partnerinizin gözlerini bağlasanız ve bu şekilde bir cinsel birleşme yaşasanız, normal birleşmeden farklı bir uyarılma hissetmeyecektir.

prezervatif nedir kondom nedir

Prezervatif Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ilişkiden sonra mutlaka yeni bir prezervatif kullanın ve kullandıktan sonra çöpe atınız.

Prezervatifi cinsel ilişkiye girmeden önce açın ve penisinize düzgün şekilde yerleştirin. Biraz sevişeyim boşalma zamanına yakın takarım diye düşünmeyin çünkü sevişme esnasında bile zevk suyu dediğimiz meni peniste belirir. Meninin içerisinde olabilecek bir kaç spermin bile hazne içine (vajinaya) gitmesi ve buradan yumurtalıklara ulaşması gebelige neden olabilir.

Prezervatifi penisinize iyice yerleştirmelisiniz. Aksi halde ilişki sırasında çıkabilir ve görevini yerine getiremeyebilir. Prezervatifin ucunda sperm için ayrılmış küçük bölüm vardır. Bu kısmı istesenizde penisinize yerleştiremeyeceğinizden bu kısmı da yerleştirmeye çalışmayın :) Prezervatifin kalan bu 1.5 santimetrelik boşluğu, boşaldıktan sonra spermin birikmesi içindir. Bu kısım olmasaydı sperm tazyikle akacağından gidecek yer bulamayınca prezervatifin yanlarına gitmeye çalışacaktı bu alanlara da gidemeyince peniste basınç oluşacak bu da cinsel organlara zarar verebilecekti.

Kullanım süresi geçmiş ve aşırı ince prezervatifler kullanmayın. Bunlar sürtünme sırasında yırtılarak görevlerini yerine getiremeyebilirler.

Yedek prezervatif bulundurun.

Prezervatifin yanısıra spermi etkisiz hale getiren ilaçlar da (spermisit) kullanırsanız istenmeyen gebeliklerin önüne daha rahat geçersiniz.

Prezervatifi serin ve ışık görmeyen bir yerde saklayın ve ortalıkta bırakmayın. Hele ki çocuğunuz varsa çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde çocuğunuz bunu balon sanarak şişirebilir :) Bunu bir de misafirlerinizin yanında yaptığını düşünmek bile istemezsiniz :)

Aramalar: kondom nedir, prezervatif nasıl takılır, kondom nasıl saklanır