26 Mart 2012 Pazartesi

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı

Sponsorlu Bağlantılar:

KADINLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolunun başlangıcı böbreklerdedir ve böbreklerle idrar torbası arasındaki borunun (üreter) genişleyerek idrar torbasına dönüşü ve idrar torbasıyla dışı arasındaki boru (üretra) şeklinde devam eder. îdrar yolları iltihabı genellikle dışarıdan gelen bakterilerin üretradan geçerek idrar torbasında iltihaba yol açmasıyla olur (buna sistit denir) ve bakteriler birçok hallerde üreterden geçerek böbreklerde de iltihaba yol açarlar (buna pielonefritis) adı verilir. Kadının üretrası erkeğinkinden daha kısa olduğu için idrar torbası iltihabına yakalanma olasılığı da daha fazladır. Çoğu zaman bu önemli değildir. Çünkü idrarın mikrop öldürücü özelliği nedeniyle bakteriler idrar torbasında ölür, fakat kadınların ve kızların %5'inin idrar torbasında aktif bakteri olduğu anlaşılmıştır. Bu bakteriler herhangi bir zaman, özellikle evliliğin ilk haftalarında (balayı sistiti) ve hamilelikte iltihaba yol açabilir. Cinsel ilişki esnasında penisin üretra ve idrar torbasına sürtünmesinin de bakterinin gelişmesine etkisi olduğu sanılmaktadır. Hamilelikteyse idrar, idrar torbasında birikir.

bayanlarda idrar yolu enfeksiyonu idrar yollarında iltihap sistit iye

BELİRTİLERİ

İdrar yolları iltihabının belirtileri sık sık idrar çıkartma ve özellikle boşalmaya yakın bir sancı duymaktır. İltihap böbreklere yayılmışsa böbrek bölgesinde arka ağrıları, ateş ve üşüme görülür.

Bu belirtiler görülünce kadın idrar tahlili yaptırmak ve tedavi için doktora başvurmalıdır. İdrar yolları iltihabı böbreklere zarar verebilir.