26 Mart 2012 Pazartesi

Vajinal Akıntılar

Sponsorlu Bağlantılar:

VAJİNADAN AKINTI GELMESİ

Birçok araştırmada bir kadının doktora başvurması için en olağan nedenin bir vajina akıntısı olduğu ortaya çıkmıştır. Vajinal akıntılarının çok çeşiti vardır, bazısı tedaviyi gerektirir, diğerleriyse doğaldır ve önemsizdir. Bunları anlamak için, vajinanın, rahim gibi, cinsel organların bir kısmı olduğunu ve bunu meydana getiren dokuların dişi cinsiyet hormonları östrojen ve projesteron tarafından kuvvetle etkilendiği hatırlanmalıdır. Östrojen, dokuları geliştirmek üzere uyartır, projesteron gelişmenin ilerlemesini sağlar. Bu en çok hamilelikte belirgindir, fakat her adet devresinde vajinayı, rahim boynunu, aynı zamanda vajinayı kaplayan dokularda değişim meydana gelir. Östrojenin neden olduğu değişimler rahim boynunu kaplayan hücrelerin ince, hafif bir mukus sümüksü salgı salgılamasını sağlar. Ve bu en çok adet devresi ortasında belirir. Vajinanın astarını meydana getiren hücreler bir duvar meydana getiren tuğlalar gibi düzenlenmiştir. Üst hücreler ince ve geniştir. Bu üst hücreler devamlı bir ağaçtan düşen yapraklar gibi vajinaya dökülür; Aslında, pul pul döküldükleri söylenir. Meydana gelen olay da aynen böyledir. Vajinada, doğal olarak orada yaşayan yardımcı bakteriler tarafından etkilenir ve zayıf bir asit üretir. Bu asit (laktik asit) vajinada sakıncalı bakterilerin gelişimini önler. Vajina hücreleri ve rahim boynu mukusu da vajina akıntısına eklenir. Aynı zamanda vajina cidarı hücreleri arasından, vajinadaki akıntıya katılmak üzere biraz sıvı sızar. Bu sızış cinsel birleşme sırasında kadın kuşkuluysa, cinsel bunalım meydana gelirse veya hastaysa, üzgünse artar.

vajinadan sıvı gelmesi vajinanın akması vajinal akıntı

Doğal vajina akıntılarının miktarının epey değişebildiği, ağızdaki salgıların miktarının değişkenlik gösterdiği, bunun doğal olduğu bilinmektedir. Salgılar vajinadaki nemliliği sağlamakla kalmayıp onu temiz de tutar. Fakat zaman zaman artan salgılar kadının iç çamaşırlarında leke yapar ve bu da kadının dikkatini çeker. Genellikle akıntı rahatsız edici değilse önemsizdir ve tedavi gerekmez. Bazı durumlarda, alınan doğum denetim hapı vajina akıntısını artırabilir. Oysa akıntı miktarı rahatsız edici oranda ise kadın doktora başvurmalıdır. Doktor bir tedavi öğütlemeden önce akıntıdan örneği almalı ve onu mikroskop altında incelemelidir. Kokulu ya da kokusuz olabilen ve rahatsız etmeyen akıntı lökorha olarak adlandırılır; fakat buna isim vermek kötüdür, çünkü aslında doğal olduğu halde birçok insanın kafasında aniden doğallığını kaybeder.

Rahatsız edici vajina akıntılar

Akıntı vajinada ve vulvada acı ve kaşıntıya neden olursa durum genellikle hastalığa bağlıdır ve mutlak araştırmak gerekir. İki çeşit düzensizlik ve sorun yaratabilir. Birincisi, en sık rastlanan, küçük canlı bir organizmanın (trikomonad) vajinaya girmesidir. Bu organizma tek bir hücreden oluşmuştur ve güçlü bir kuyruğu vardır. Her üç kadından birinin vajinasına nasıl girdiği bilinmemektedir. Cinsel birleşme sırasında geçtiğine ilişkin belirtiler vardır. Birçok kadında vajinanın kadifeye benzer astarında sessizce yaşar ve belirtiye sebep olmaz; erkeklerin çoğundaysa penisin içinde, idrar yolunda sessizce yaşar. Ancak bazı kadınlarda bilinmeyen nedenle şiddetli vajina ve vulval kaşıntılarına neden olur. Doktor vajinadan örnek alıp inceledikten ve organizmaları hareket eden kuyruklarıyla görebildikten sonra hastalığın nedeni saptanır. Tedavi, ağızdan alınacak tabletlerle yapılır, basit ve etkilidir. Genellikle, farkına varmadan, erkekte de trikomonadlar bulunur aynı tedavinin ona da uygulanması gerektir.

İkincisi ve daha az görüleni, kaşınan bir vajinanın nedeninin oraya girip büyüyen bir mantar oluşudur. Hamilelikte bu daha sık görülür ve özellikle şeker hastalığı olan kadında rastlanır. Çünkü mantar, büyümek için şekerli, ılık bir ortam ister. Ancak mantar iltihabı diğer kadınlarda da olabilir. Vajina akıntısı epey fazla, kaşıntı da dayanılmaz olabilir ve kadını çok rahatsız eder. Kocasında da iltihap olabilir ve peniste kaşıntıya yol açar. Bir kere daha belirtmek gerekir ki akıntının bir örneğinin mkroskop altında incelenmesiyle ne olduğu saptanır. Tedavi vajinaya üç haftalık devre boyunca özel tabletler sokarak ve vulva gerisine bir krem sürerek yapılır. Erkek de kremi penisinin üzerinde kullanmalıdır.

Tabi başka durumlar da bir vajina akıntısına sebep olabilir ve doktor tarafından incelenerek saptanır. En önemlileri bel soğukluğu sonucu olan akıntıdır, bel soğukluğu ile ilgili yazıları sitemizden arama yapıp, bulup okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz açıklanmaktadır. Diğeriyse rahim boynu aşınmasıdır.

Aramalar: vajinadan sümüksü bir sıvı gelmesi , vajinadan beyaz akıntı , vajinada sarımsı renkte akıntılar olması