5 Mart 2012 Pazartesi

Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

KAHVE (Coffea arabica)

Kahve ağacı denilen dört beş metre yükseklikteki bir ağacın meyvesine denir.. Kahve bir çok sıcak memlekette yetişir fakat Brezilya ve Yemen'de yetişen cinsleri en yağlı ve en iyi kalitede ki kahvelerdir. Açık ve soluk yeşil renkte olan kahve çekirdekleri, kavrulduklarında koyu esmer, koyu kahverengi renkte bir hale gelirler. Kafeon denilen madde dolayısıyla güzel kokar. Çiğken ufak, bir tarafı yarık ve yeşilimsi renkte olan kahve çekirdekleri yüzde 1-2 kadar kafein denilen maddeyle doludur. Kafein bilhassa kalbi çalıştırmakta tesirlidir. Kahvenin içinde daha başka azotlu, yağlı, şekerli maddeler ve maden tuzları bulunur. Kahve taneleri kavrulup dövüldükten sonra pişirilerek sıcak ve şekerli, ya da şekersiz olarak içilir. Kahvenin bu, günlük içki gibi hazırlanışı memleketlere göre değişir. Türkiye'de hazırlanan kahve şekli "Türk kahvesi" adıyla dünya çapında meşhur olmuştur. Az kaynatıldığı için çekirdeklerin en yağlı ve en etkili maddesini almakla vereceği faydayı en yüksek oranda tutmasını bilmiş ve ayrıca telvesiyle de istendiği takdirde kalan kısmından da yararlanılmasına imkan vermiş olur. Türk kahvesi orta karar kavrulmuş çekirdeklerin değirmende öğütülüp un haline getirildikten sonra sıcak suyla kaynatılmasından elde edilir. Şekerli, az şekerli veya sade olarak küçük kahve fincanları, İçinde İçilir. Bazı ülkelerde kahveyi haşlayarak kullanırlar.

kahve içmenin sağlığa faydaları nelerdir, kahve faydalı mıdır, çok kahve tüketmenin zararları kahve içmenin zararları

KAHVE SAĞLIĞA FAYDALARI

Kahvenin insan vücuduna tesiri, içindeki kafein denilen dürtücü maddeden dolayıdır. Kafein beyin damarlarını açarak bol kan dolaşımım sağlar ve düşünmeyi kolaylaştırır. Uykusu gelenlerle afyon uyuşmalarına uğrayanlar, yarım başağrısı çekenler ve kan dolaşımıyla ilgili ağrılara uğrayanlar kahveden çok fayda görürler. Kahvenin dinlendiriciliğı buradan ileri gelmektedir. Kafein kalbi uyararak damarlarda kan dolaşımını kolaylaştırır. Mideye ve karaciğere iyi gelir. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


KAHVENİN SAĞLIĞA ZARARLARI

Bütün bu iyiliklerine karşılık kahvenin fazla miktarda alınışı uykusuzluk, sinirlilik hallerine sebep olacağından zararlıdır. Küçük çocuklarla kan basıncı (tansiyonu) yüksek insanlara, sinirlilere kahve yaramaz. Kahve migreni tetikleyen uyarıcıların başında gelmektedir. Kahvenin bileşenleri beynimizdeki kan hücrelerini tetikleyerek migreni azdırdığı çeşitli araştırmalarda görülmüştür. Kafein, vücutta ki demir ve diğer besinlerin emilmesini engeller. Bunun yanısıra, kalsiyumun idrarla birlikte vücuttan dışarı atılmasına yol açar. Bunun sonucun da osteoporoz yani kemik erimesi riski artar. Doğurganlık, kafeinin olumsuz yönde etkilediği özelliklerden biridir. Günde üç fincan ve üzerinde kahve içen bir kadının doğurganlık oranını azalır. Bunun sebebi aşırı kafein tüketiminin yumurtlamayı olumsuz etkilemesidir. Kahve, azı fayda, çoğu zarar veren bir maddedir. Aşırıya kaçmadıktan sonra gönül rahatlığıyla kahvenizi yudumlayabilirsiniz.