19 Ocak 2015 Pazartesi

Bebeklerde Kalça Çıkığı Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebekler­de Kalça Çıkığı Neden  Olur?

Bebekler­de kalça çıkığı neden  olur? Bu soru pek çok annenin sorduğu sorular­dan bir tanesidir­­. Bebekler­de kalça çıkığı epey mü­him ve teşhisi de zor bir haldir­­. Kalça çıkığına neden  olan faktörlerin başın­da ise yetişkinlerin bebekleri yanlış giydirmeleri ve bir­takım yanlış hareketleri gelmektedir­­.

Kundaklama bebek için zararlı mıdır?

Eskiden kalma bir gelenek olan kundaklama yöntemi hala günümüzde bazı kesimler tarafından devam ettirilmektedir. Kundaklamada bebek bezler elini, ayağını hareket ettiremeyecek şekilde sıkıca sarılmaktadır. Tabiri caizse paketlenmektedir. Bu durum uzmanlar tarafından bebeğin sağlığı yönün­den  epey sakıncalı bir durum olarak nitelendirilir­­. Bebeğin sımsıkı kundaklandığı bu konumda kalça çıkığı oluşma ihtimali epey yüksektir­­. Bun­dan dolayı bebeğinizi katiyyen  kundaklamamanız gereklidir­­.

Bebeğinizi bol ve onu sıkmayan eli­ni ayağını boşta bırakan giyecekler giydirmeniz gerekir­­. Bebeğinizi bezlerken  doğru ölçüde bez kullanarak doğru şekil­de bezlemeniz gerekir­­. Bebeğini­zin bacaklarını çekiştirerek aynı hizaya getirmemeniz gerekir­­. Bir başka mü­him konu da bebekler asla yaşına gelmeden  ayakları­nın üzerine bastırılmamalı ve yürütülmeye çalışılmamalıdır­­.

Bebekler­de kalça çıkığı­nın tedavisi nasıl olur?

Çocuk doktorunuza gittiğinizde kalça çıkığı olup olmadığını kontrol etmesi­ni sıklık­la hatırlatmanız gerekir­­. Zira geç fark edilen  kalça çıkıkları alçı ve ameliyat ile tedavi edilebiliyor­. Bebekler­de meydana gelen  kalça çıkığı bebek yürüyene kadar kendisi­ni belli etmiyor­. Lakin bir doktor muayenesinde anlaşılabiliyor­. Bebek yürüdüğünde ise eğer kalça çıkığı var ­ise ayak boyların­da farklar, yürümede zorlanmalar ve bacakları açmakta şikayetler olabilmekte­dir­­. Bu gibi belirtiler gördüğünüz bebeğinizi vakit kaybetmeden  bir doktora götürmenizde fayda bulunmakta­.