30 Ocak 2015 Cuma

Hamilelikte Düzgün Bir Karına Sahip Olmak

Sponsorlu Bağlantılar:

Gebelikte düzgün bir karına sahip olmak amacıyla dikkat etmeniz gerekenler

Gebelikte karın sarkmalarına dur demek si­zin elinizde­.­.­. Karnın sarkma ihtimali, her anne adayı­nın hamilelik süreci boyunca yaşadığı en  mü­him sıkıntılar­dan bir tanesidir­­. Bir yan­dan güzel bir mutluk yaşayacak olan anne adayı, bir yan­dan da vücudunun eski formunu kaybedeceği­ni düşünerek mutsuz olur­. Karın sarkmasın­da kalıt­sal faktörlerin de etki­yi olduğu bili­nir; fakat sarkmanın yaşanma­sı kader olmaz­.

Karın sarkma­sı ileri yaş ve çoğul hamilelikler­de daha fazladır. Karın bölgesi, kafatası ile göğüs boşluğu gibi kemikle değil, kas dokusu ile çevrelenmiş olduğu için karın boşluğunuzun esneyebilmesine imkan vermekte­dir­­. Gebelik esnasın­da büyümekte olan rahim ile karın içi basıncı artmakta­dır­­.  Normal sınırlarda, karın içi basıncı artıkça karın kasları gevşeyip, basıncı azaltmaya çalışır­­. Karın içi basıncı­nın aşırı artığı durumlarda, karın kasları baskı altın­da kalır ve bu basıncın daha da yükselmesi­ni önle­mek amacı ile genişle­yerek deforme olmakta­dır­­.  Kaslar deforme oldukça, cilt elastikiyeti­ni kaybeder ve çatlaklar olmakta­dır­­.  Yaşın ilerleyişi dokuların elastikiyeti­nin azalma­sı yönün­den  kaçınılmaz bir haldir­­. Günümüzde ileri yaş hamilelikleri ve çoğul gebelikler art­ma göstermiştir­­. Çoğul gebelik ile dünyaya gelecek bebek sayısı­nın artması, gebeliğinde meydana gelen  deformasyonun daha fazla olmasını sağlayabilmektedir­­.

Hamileliğe kilolu başla­mak dezavantaj

Son zamanlar­da genç ve doğurganlık dö­nemindeki kadınlar­da obezite sık görülür­. Anne adayları­nın fazla kilo ile başladıkları hamileliklerine, olma­sı gereken­den  çok daha fazla kilo alıp devam etmeleri doğumdan sonra bu kiloların verilmesi­ni zorlaştıra­bilir­­. Doğum esnasın­da herhangi bir problem yaşanmamış olsa bilehi, annenin bedeninde geri dönüşsüz estetik sorunlar oluştura­bilmektedir­­.

Ameliyat olmadan düzgün bir karına sahip olmanız için
Her anne doğumdan sonra hemen  kilolarını verip, bir an önce eskisi kadar genç ve çekici olmak ister; ama bunu yeniden  kazanma­sı baştan önlemleri­ni almamış ise şüphe­siz ba­sit olmayacaktır­­. Anne adayı­nın hamile kalma dan evvel alacağı ve sonra­sı dikkat edeceği birkaç ted­bir ile düzgün bir karına sahip olmak hayal olmayacak­. İşte alacak olduğunuz önlemler:

1* Kilo kontrolünüzü sağlayınız
İlk olarak hamile kalma dan evvel ideal kilonuzda olmaya gayret etmeniz gerekir­­. İdeal kilo tespitinizde beden  parça indeksin­den  yararlanılır­­. Beden  parça indeksi (BKİ), vücut ağırlığı­nın (Kg), boy uzunluğunun metre cinsin­den  karesine bölünmesiyle hesaplanır­­. İdeal ağırlığınız ise; ulaşılmak istenen  BKİ'nin, boy uzunluğunuzun karesi ile çarpılmasıyla el­de edilmektedir­­. Hamileliğe ait hipertansif durumların, iri bebekten  ötürü oluşacak problemlerin, erken  doğumun ve anne karnın­da bebeğin gelişim gerilikleri­ni dengelemek maksadıyla normal BKİ'ye sahipse, anne adayı­nın hamilelikte 11­.5* 16 kilogram arasın­da kilo alma­sı tavsiye edi­lir­­.

2* Beslenmenize ve sıvı tüketiminize dikkat ediniz
Beslenmenin hamileliğingi dişatın­da ve neticesin­de mü­him oran­da etki­yi bulunur­. Önemi olan olan fazlaca miktar­da yemek ve kilo almak değil, gereken  gıdaları dengeli ve yeteri miktar­da almaktır­­. Hamile bir kadının, hamile olmayan bir kadına göre günde ekstra olarak 300 kaloriye ihtiya­cı bulunur­. Bu da yaklaşık %15'lik bir artış, yani 2300 kalori/gündür­. Hamileliğinizde uzmanların önerdiği beslenme şekli; öğünlerinizi artırmanız, bütün temel yiyecek maddelerin­den  yeteri ka­dar ve düzenli şekil­de almanız biçimindedir­­. Su ve sıvı bulunduran gıdaları yeteri ka­dar tüketmeniz, hamileliğinizde pek çok açıdan önemlidir­­. Hamileliğiniz sırasınca kafi sıvı almanız, cildini­zin nemlenmesi­ni fazlalaştırır­­. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler sürerek, cildinize masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracağından, çatlak ve sarkmalarınıza karşı önleminizi almış olursunuz­.

3* Egzersiz yapın
Gebelik sürecinizde yapacak olduğunuz egzersizler, uygun sınırlar içinde kilo almanızı sağlaması­nın yanı sıra, dolaşım sistemini­zin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunup, karın cildini­zin ve kaslarını­zın kanlanmasını fazlalaştırır­­. Yaptığınız düzenli egzersizler, doğumdan sonran­da da hızla kendinizi toparlamanızı ve kendinize gelmenizi sağlar­. Aldığınız kiloları daha ba­sit vermenize katkıda bulunmaktadır­­.  Doktorunuzun başka bir uyarısı yok ise hamileliğiniz esnasındaki egzersizlerinize4­. ayınızdan başlayıp başlaya­bilirsiniz­. Sezaryenle doğumunuzu gerçekleştirirseniz, karın hareketlerinize 2 haftadan evvel başlamamanız gerekir­­.