26 Ocak 2015 Pazartesi

Gastritin Bitkisel Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

Gastrit Nedir? Gastrit Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanma­sı netice­si meydana gelen  bir rahatsızlıktır­­. Mide iltihabı ya da mide nezlesi de denilir­­.

Gastrit sebep­leri: Ağır yemekler, fazla kuru ya da sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazlaca miktar­da çay, kahve ya da sigara içmek, yemek saatleri­nin düzensiz olması, hızlı hızlı ve çiğnemeden  yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer ya da safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları ya da romatizmadır­­.  Tedaviye başlama dan evvel hastalığın nedeni­ni saptamak gerekir­­.

Gastrit Belirtileri: Mide ağrısı, bulantı ya da kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, ansı­zın çıkan ateş, baş dönmesi, dil­de beyaz pas, bitkinlik görülmekte­dir­­. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissi duyulur­. Bu belirtiler bilhassa ilk bahar ve son bahar ayların­da artmakta­dır­­.  Tedavisi : perhiz ve dinlenme şarttır­­. Hastalığı doğuran sebep­ler ortadan kaldırılır­­. Hafif gıdalar yenir­­. Aspirin gibi ilçlar kullanılmaz­. Yemekler, yavaşça ve çok çiğnenerek yenir­­.

Gastrit Bitkisel Tedavisi

1* İnek sütün­den  yapılmış ayran, nar şerbeti ve ayva şerbeti bol bol içmek gerekir­­.
2* Bir bardak arpa suyunu ve bir bardak nar suyunu karıştırılarak içmek gerekir­­.
3* Elli gram arap zamkı ile birlikte elli gram kitre karıştırılarak birer kaşık yutulmaya devam edilmektedir­­.
4* Koyun otu şerbeti ve pelin otu şerbeti birer bardak içilir­­.
5* Çelik bir demir kızdırılır ve süte batırılarak söndürülür­. Bu sütten  içilir,kuru üzüm ve nar yenilmeye devam edilmektedir­­.
6* Kaymağı alınmış yoğurt, ayva şerbeti ve nar şerbetin­den  bol bol içilmeye devam edilmektedir­­.
7* Bir litre arpa suyu ve bir litre nar suyu karış­tırılıp bardak bardak içmek gerekir­­.
8* Bir litre arpa suyu , bir litre demirhindi suyu ve bir litre erik suyu karıştırılarak karışım oluşturulur ve içilir­­.
9* Beş gram tabaşir , elli gram üzüm koruğu suyu, üç gram kilermeni , üç gram sirke ve yirmi beş gram limon­. Bu maddeler alınıp karışım yapılır ve bu karışımdan kaşık kaşık yenir­.
10* Yüz gram kişniş, yüz gram hindiba tohumu, on iki gram sarı gül , otuz gram mesteki, dokuz gram karanfil, dokuz gram sandal, dokuz gram menekşe çiçeği, dokuz gram miyen  balı­.
Bu maddeler toz yapılır, yeterince nane suyu ile iç defa kaynatılır, el­de edilen  karışıma şeker ilave edilir,macun gibi yapılır ve onar gram yutulmaya devam edilmektedir­­.
11* Nar şerbeti, koyun otu şerbeti ve pelin otu şerbeti­. Bu şerbetlerin her birisine şeker ilave edilerek ayrı ayrı içmek gerekir­­.
12* Kırk gün sabahları aç karnına birer kase süte üçer kaşık bal ilave edilip içmek gerekir­­.
13* Otuz gram taze nane kaynatıla­rak sabahları aç karnına bal ile birer bardak içilmelidir­­. İyi olana kadar devam etmek gerekir­­.