12 Ocak 2015 Pazartesi

Kahve Zayıflatır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kahve Zayıflatır Mı?

Kahvenin zayıflama üzerine tesirlerine dikkat çeken  İç Hastalıkları Uzmanı Dr­. Ayça Kaya, kahvenin bu etki­yi içermiş olduğu kafein, niasin, mikroelementler ve antioksidanlara borçlu olduğunu belirtiyor­.

Dr­. Kaya, kahvenin metabolizmaya ve zayıflama sürecine tesirleri­ni şöyle özetliyor:
* Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişi­nin istirahatte harcadığı enerjiyi arttırıyor­.
* Bilhassa beyne olan kanın vücut­ta dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor­.
* Insülin direnci­ni kırıcı etki­yi nedeniy­le kişi­nin tatlı gereksinimi­ni azaltıyor­. Bilhassa canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir­­.
* Kahve sütle beraber içildiği zaman, bedene dengeli protein, karbonhidrat ve yağla beraber girince kişiyi daha uzun süre yok tutuyor­.
* Yapılan birçok bilimsel incelemede şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor­.
* Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı düzenli tüketimde koruyucu etki­yi olabileceği hususun­da da incelemeler bulunmakta­. Yaşlılar­da belleği güçlendiriyor­.
* Sık migren  atağı geçirenler­de beyin damarların­da kasılma yaptığın­dan migren  atağını önleyebiliyor­. Lakin çok sık kahve içenler­de kahveyi ani bırakırlarsa migren  atakları­nın sıklığı artabiliyor­.

KAHVENİN FAZLASI ZARARDIR
Ancak kahve bol miktar­da tüketilirse zararlı tesirleri de olabilmekte­dir­­. Dr­. Kaya istenmeyen  o tesirleri de şöyle sıralıyor:
* Kalbinde ritim bozukluğu sorunu bulunanlar­da çarpıntıyı tetikleyebiliyor­.
* Kontrolsüz tansiyonu bulunanlar­da kan basıncını arttırabiliyor­.
* Günlük 5 fincan ve üzeri kullanımın­da kemik erimesine neden  olmakta­dır­­. 
* Günlük 3 fincan ve üzeri kahve tüketilme­si doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor­.
* Akşamları kahve tüketilme­si uykusuzluğa neden  olabiliyor, aşırı kahve tüketilme­si sinirlilik ve tahammülsüzlük yapmakta­dır­­. 
* Kahve vücuttan su atımını arttırıp idrar gereksinimi­ni arttırıyor­. Kalp ve böbrek hastaların­da elektrolit dengesizliği yapabiliyor­.
* Hazır kahveler­de kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor­. Kremalı* aromalı* şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori bedeninize giriyor ve sizi şişmanlatıyor­.

KAHVE HANGİ DURUMLARDA YARARLI OLUYOR?
Dr. Ayça Kaya, kahvenin hem tok tutmasını, hem metabolizmanızı çalıştırmasını hem de dikkatinizi arttırmasını istiyorsanız; kahveyi şeker ilavesiz, kremasız ve şurupsuz, günlük taze sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye etmekte.

İlgili aramalar: kahve zayıflatır mı, kahve kilo verdirir mi, kahve yağ yakar mı