8 Ocak 2015 Perşembe

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kış ayları­nın gelişiy­le beraber sıcaklıklar da yaklaşık 10 ila 15 derece birden  azaldı­. Güz yağmurlarıyla beraber soğuğu iyiden  iyiye hissettiğimiz bu günler­de doktorlar, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeye yardımcı gıdaları tüketmemiz yönünde uyarıyor­. Bilhassa nezle, grip, soğuk algınlığı gibi kış ayları­nın klasik hastalıklarından birine yakalandıktan sonra değil de, yakalanmadan evvel size vereceğimiz bu çay tarifi­ni bağışıklık sisteminizi güçlendirmek amacı ile kullana­bilir ve kışın hastalıklara karşı daha etkin savaşa­bilirsiniz­. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre vücudumuzun bağışıklık sistemi­ni ilaçlar yardımı i­le güçlendirmektense doğal gıda destekleri­ni kullanmak; hem yan tesirleri azaltmakta hem de gıda içeriklerindeki vitamin ve minerallerle bedenini­zin ihtiya­cı olan etki­yi karşılayabilir­­.

Bugün bağışıklık sisteminizi güçlendirecek en  tesirli çay tarifi ile tabiatın mucizeler yara­tan gücünü birkez daha göstermek istedik­. Yurdumuz­da genel olarak kıyı şeridinde 300 ila 400 metre yükseklikte yetişen  ve halk arasın­da kirpi otu olarak bilinen, papatyagiller familyasına ait Ekinezya bitkisi bünyesinde barındırdığı bolca inulin ile bağışıklığı güçlendirmede kullanılan en  tesirli hammaddelerden  birisi olarak belirtilmektedir­­. İnülin polisakkarit muhteviyatı yardımıy­la bağışıklık sistemi üstün­de inanılmaz derecede tesirli bir koruma sağlarken  aynı an­da Vitamin C içeriğiyle günlük Vitamin C takviyesine de yardımcı olduğu bili­nir­­. Ekinezya bitkisi doğu tıbbın­da mü­him bir yere sahipken  genel olarak solunum yolları hastalıkları, idrar yolları iltihaplanmaların­da ve bilhassa iç ve dış yaraların daha kısa bir zaman­da kapanmasına yardımcı olur­.

Ekinezya çayı hazırlayıp bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğinizi belirten  uzmanlar günde iki fincan ekinezya çayı ile 10 günlük bir kullanımın ardın­dan bilhassa gribe ve soğuk algınlığına karşı koyabilmeniz olanaklı olabilmekte­.

Ekinezya çayı­nın hazırlanışı: Aktarlar­da rahat­ça kurutulmuş yapraklarını bulabilecek olduğunuz ekinezya bitkisi­nin şayet tazesi­ni bulabiliyorsanız daha tesirli olduğu yapılmakta olan deneylerle kanıtlanmış­. Taze ekinezyanın yeşil yapraklarını bir çaydanlığın içerisinde kaynar su ile yaklaşık 20 dakika demlemek suretiyle kolaylık­la hazırlayacak olduğunuz ekinezya çayı tat olarak papatya çayını andırmaktadır­­.  İlk zamanlar içerken  ağızınızda güzel bir tat bırakmasa da zaman içerisinde bu tadı seveceğinize eminiz­. Sabah aç karnına ve yatmadan evvel günde toplam 2 fincan ekinezya çayı yardımıy­la kış ayların­da yakalandığınız hastalıkların büyük çoğunluğun­dan kendinizi koruya­bilirsiniz­.