23 Ocak 2015 Cuma

Greyfurtun Her Gün Yeni Bir Faydası Keşfediliyor

Sponsorlu Bağlantılar:

Greyfurtun Her Gün Yeni Bir Faydası Keşfediliyor

Greyfurt, turunçgiller ailesin­den  bir meyvedir; ve Vitamin C bakımın­dan da ne kadar zengin olduğunu bilmeyen  bulun­maz­. Turunçgil, o kadar değerli bir meyve olarak bili­nir ki, kendisinden, sihirli meyve olarak bahsettirmeyi de başarmıştır­­. Genel olarak greyfurtun faydalarına baktığımızda, içeriğindeki lif, enzim; ve Vitamin C sayesinde, diş eti kanamaların­dan kansere, kolesterole kadar pek çok soruna; ve hat­ta cilt hastalıklarına bile iyi geldiği bilinir­­.

1 adet greyfurt ile, ne gibi faydalar el­de edebileceğimize, kısaca bir göz atacak olursak: 80 miligram Vitamin C ile 50 kaloriyi başta görürüz­. Kalorisi düşük; ve Vitamin C bakımın­dan çok güçlü olan greyfurtun muhteviyatın­da liminoids ve lycopene bulundurmaktadır­­.  Bu maddeler ise, son yıllar­da gerçekleştirilen  incelemeler ile, pek çok kanser türüne iyi gelen  maddeler olarak görülmüştürler­. Bu kanser türleri­nin başın­da ise, prostat kanseri yer alır­­. Aynı zaman­da greyfurt­ta naringin ile beraber yer alan flavonoitler de, ağız kanseri­nin oluşmasını mü­him ölçüde azaltırlar­.

Greygurtun koruyucu tesirleri­nin yanısıra, günlük yaşantıdagerçekleştirdiği faydalarına bakacak olursak: metabolizmayı hızlandırıcı etki­yi ile kilo vermeye yardımcı; ve yemekler den  evvel yarım adet yenildiğinde ise, iştah kesici bir rol oynamaktadır­­.  Bunun yanısıra, insülin direnci­ni kıran greyfurt, günde 3 öğün yemek öncesi yarımşar adet yenildiğinde, 12 haftada, yemek alışkanlıkların­da hiç bir farklılık yapmaksı­zın 3 ile 4 kilo arasın­da zayıflama sağlar­. Bununla beraber, antioksidan yapısı ile ciltteki akne oluşmasını önlemekte; ve var olan akneleri de geriletmektedir­­. Cilt tarafı ile emdirilen  greyfurt, cilt üstün­de 72 saat gibi uzun bir müddet koruma sağlama­sı ile bili­nir­­.

Günde bir tane greyfurt yiyen  kişiler, kalp hastalıklar­dan ve kötü kolesterolden  kurtulur­. Greyfurt, yaraların iyileştirilmesinde daha çabuk bir süreç izlerken, içeriğindeki lif ile sindirim sistemi­ni kolaylaştırır; ve kabızlığı geçirir­­. Bunun yanında, nikotin gereksinimi­ni azaltır; var olan nikoti­nin atılışı için ise, bir detoks etki­yi gösterdiği söylenmektedir­­. Diş eti kanama sorunu ile yüz yüze olan kişilerde, bu problemin giderilmesinde etkin güç olarak bili­nir­­.

Tüm bu faydalarına karşın, greyfurt kullanımın­da dikkat edilmesi lazım olan bir nokta da bulunmaktadır ki bunun ne olduğu ise, esasın­da daha öncesin­den  de duyulmuş olabileceği­ni düşündüğümüz bir etkendir: ilaç kullanımı­. Greyfurt, içeriğindeki etkin maddeler sayesinde, ilaçları metabolize etmeden  atma­sı nedeniyle, ilaçların bünyemizde etki göstermeden  birikmesini; ve bu sebepten  ötürü de biriken  ilaçların zehir etki­yi göstermesine neden  olur­. Bu nedenle, antidepresan, hipertansiyon, kolesterol, HIV tedavisi ilaçları gibi ilaçları kullananların, greyfurt tüketmeme­si tavsiye edi­lir­­. Sadece bir bardak greyfurt suyu bile 24 saatlik bir etkiye sahiptir; bunu unutma­mak gerekir­­.