6 Ocak 2015 Salı

Diş Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Diş Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çoğumuz diş bakımını sadece dişleri fırçalamaktan ibaret sanır fakat durum ne yazık ki böyle olmaz­. Kimileri gerçekten  ağız bakımına kafi özeni göstermiyor fakat büyük bir çoğunluk var ki, dişlerine baktığını düşünüyor fakat doğru teknikleri kullanmıyorlar­.

İşte ağız ve diş bakımı için yapmamız gerekenler:

Diş fırçaları: Diş bakımı­nın baş aktörü diş fırçalarıdır­­.  Diş fırçaları ile dişlerimi­zin görünen  yüzeylerine ulaşa­biliriz­. Hat­ta yemek­ten  sonra yapılacak tesirli bir fırçalamayla dişlerimi­zin üstündeki artıkların çok büyük bir bölümünü temizleriz­.

Elektrikli diş fırçaları da tesirli diş temizliği için kullanılabilecek araçlar­. Doğru kullanıldığı müddetçe ben  kullanılmasın­da bir sakınca görmüyorum­. Son geliştirilen  bir­takım elektrikli fırçalar size ne kadar süre ile hangi bölgeleri fırçalamanız gerektiği­ni bile söylüyor artık­.

Diş ipi: Diş fırçaları, dişlerimi­zin arasın­da biriken  artıkları temizlemek amacı ile pek de uygun aletler sayılmazlar, çünkü bu alanlara ulaşamazlar­. Bu bölgelerin temizliği­ni diş ipleriyle yapmamız gerekir­­.

Diş macunları: Diş macunları, fırçalama esnasın­da dişlerin üstündeki plağı daha ba­sit ve tesirli temizlemenize imkan sağlayan aşındırıcı partiküller içerirler­. Bunun yanın­da diş yapısını asitlere karşı güçlendiren  flor gibi kimyasallar da içerirler­. Kullanım alanına bağlı farklı kimyasallar da içeriklerine eklenmektedir­­. Diş macunlarını fırçalamaya yardımcı bir unsur olarak görebilirsiniz­. Hangi macunun si­zin için uygun olacağına karar veremiyorsanız hekiminiz size uygun bir macun önerecektir­­.

Ağız duşları: Ağız duşlarını, garagaralar ile karıştırma­mak gerekir­­. Pek çok kimsenin ağız duşlarını bildiğin­den  bile şüphem var aslında­. Bunlar temel­de elektrikle çalışmakta olan aygıtlar­. Bir nevi diş iplerine alternatif gibi düşünüle­bilirler­. Bu aygıtlar belli ayar­da basınçlı su ile dişleri temizlemeye yarayan aletlerdir­­. Üzerinde mevcut olan hazneye su doldurarak istediğiniz basıncı yakaladıktan sonra ucun­dan çıkan basınçlı suyun gücü ile diş araların­da biriken  artıkları temizliyorsunuz­.

Dil temizleyicileri: Dilimi­zin üzeri de esasın­da yemek artıklarını tutabilecek bir yapıya sahip­. Dilimi­zin üstü­nü de düzenli şekil­de temizlemek, ağız kokusunun önüne geçmek amacı ile tesirli yöntemlerden  birisi­. Dil temizleyicileri­nin kullanılışı da oldukça kolay­. Özel tasarlanmış ucu ile dilini­zin üzeri­ni sıyırmanız yeterli­.

Gargaralar: Ağız ortamın­da her zaman mevcut olan bakterilere karşı kullanılan gargaralar kimyasal ürünler olduğu için birazcık daha dikkatli kullanı­mı lazım olan ağız bakımı ürünlerindendir­­. Bun­dan dolayı gargaraları kullanma dan evvel doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum­.

Periyodik diş hekimi ziyaretleri: Bütün bunların yanın­da düzgün bir ağız bakımı­nın en  mü­him elemanların­dan birisi de düzenli diş hekimi ziyaretleridir­­. Bu şekil­de hem ağız bakımını ne etkinlikte yaptığınız gözetim altın­da olur, hem de si­zin fark etmeni­zin olanaklı olmayacağı bir­takım problemler başınıza daha büyük sorunlar açmadan erken­den  teşhis edilebilmektedir­­.