18 Ocak 2015 Pazar

Saç Dökülmesini Önleyen 10 Tavsiye

Sponsorlu Bağlantılar:

Saç Dökülmesi­ni Önleyen  10 Tavsiye

Mevsimsel değişiklikler­de meydana gelen  saç dökülmesi­ni engellemenin yolları

Dermatolog Ahmet Günay, bilhassa sonbahar­da artan saç dökülüşü sorunları­na karşı saçlarınızı korumanın yollarını 10 maddede özetledi­; Bilhassa mevsim dönümlerinde tesirli olan saç kaybını engellemek amacı ile üzerimize düşen  görevler olduğunu hatırlatıyor­. Saçlarımızı korumak amacıyla yapmak gerekenleri anlatan Dr­. Ahmet Günay’ın uyarı ve önerileri şöyle:

- Saçlı deri temizliği çok önemlidir­­. Günümüzde insanlar; hava kirliliği, endüstri artıkları, sağlıksız çalışma ortamları gibi sebep­lerle saçlarını günlük olarak veya günaşırı yıka­mak zorun­da kalıyor­. Bu da saçlı deri sağlığı için gerekli yağ ve nemi kurutacağın­dan uygun şampuan ve nemlendiricilerin seçilmesi­ni gerekli kılıyor­. Bilhassa yağlı saçların daha fazla döküldüğünü bildiğimizden  saç temizliğimiz için kullanacağımız ürünleri doğru seçmemiz gerekmekte­dir­­. Saçlı deriyi daha iyi temizleyen, muhteviyatın­da fazla kimyasal bulunmayan, doğal maddeler içeren  (örneğin Capigen, Saw palmetto, d panthenol gibi) şampuan ve temizleyiciler kullanmak dökülmeyi engellemek amacı ile yapılacaklar arasın­da olur­.

- Sağlıklı beslenme başka bir gereklilik­. Cildimize olduğu hal­de saçlarımıza da faydaları bilinen  kafi protein ve vitamin içeren  beslenme tarzı­nın tercih edilişi önemli­.

- Yeteri kadar su tüketilme­si de bir başka mü­him unsur­. Günde 2* 2,5 litre su içmek, cildimize olduğu hal­de saçlı derimize de gerekli nemi içeriden  sağlayarak saç dökülmesi­nin önlenmesinde mü­him rolü bulunur­.

- Saç dökülmesi­nin engellenmesine ve büyüme aşamasındaki saçların güçlenmesine yardımcı olduğu bilinen  HSOR maddesi ile ilgi­li yapılmakta olan klinik çalışmalar tesirli neticeler vermiştir­­. HSOR enzimleri içeren  ürünleri düzenli şekil­de kullanmak, saç dökülmesi­nin engellenmesinde ve büyüme aşamasındaki saçlar­da artışa yardımcı olur­.

- Saçları tararken  saçlı deriye temas etmek folliküller­de mevcut olan faydalı yağların saç tellerine yayılmasına imkan vermekte­dir­­. Fön, düzleştrici gibi aygıtlar sık ve yakın mesafeden  kullanıldığı zaman saçlı deri doğal nemi­ni kaybeder, hem dökülme hem de kırıkların oluşumu kolay hale gelir­­. Devamlı şapka, jöle gibi saçlı deri­nin hava almasını engelleyen  faktörlerinde saç dökülmesi­ni tetiklediği unutulmamalıdır­­.

- Periyodik olarak saç sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinen  B Vitamini, birtin ve d-panthenol almak, saç dökülmesi­nin engellenmesinde önemlidir­­.

- Sigara ve alkolün aşırı tüketimi de saç dökülmesi­ni direkt etkilemektedir­­. Bun­dan ötürü sigara ve alkol tüketimin­den  olanaklı mertebe kaçınmak ­gerekir­­.

- Demir ve çinko noksanlığı mü­him saç dökülüşü sebep­lerindendir­­. Lakin bunlar ağır metaller olduğundan, yapılacak tetkikle eksiklikleri ortaya çıkmadan kullanılmaları doğru olmaz­. Mutlaka tahlil yaptırdıktan sonra, noksanlık var ­ise kullanı­mı gerekir­­.

- Tiroid iş­lev deformiteleri (bozuklukları) saç dökülmesi­ni en  fazla tetikleyici sebep­lerdendir­­. Bun­dan dolayı doktor gözetiminde tiroid testleri­ni yaptırıp, bozulma tespit edilir ise tedavileri­ni düzenlemek saç dökülmesi­ni engeller­.

- Vitamin içeren  karışımların, ba­zı zamanlar dermatolog tarafı ile saçlı deri için üretilen  ince iğnelerle saçlı deriye enjekte edilmesi, saç dökülmesi­nin engellenmesinde çok tesirli bir yöntemdir­­.

Saç dökülüşü bütün bunlara rağmen  önlenemiyorsa mutlak suretle dermatoloğunuza başvurmanız gerekir­­.